Nowi doradcy w powiatowym ZUS-ie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od 2 maja na Salach Obsługi Klientów w ZUS pojawią się doradcy ds. e-ZLA. Będą oni służyć pomocą zarówno lekarzom, jak i pracodawcom oraz pacjentom.

ZUS Bielsko-Biala

 -  Wciąż zdarzają nam się pytania od pacjentów dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie do końca są oni pewni, czy one są tak samo honorowane przez ZUS, jak i zakłady pracy, jak te stare zielone druku ZLA. Od 2 maja, bez stresu i kolejek, wszystkie takie sytuacje będzie można skonsultować z doradcą ds. e-ZLA – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Zadaniem doradców będzie informowanie wszystkich grup klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich, wyjaśni zasady obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, wyjaśnianie wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych, płatników dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, informacji zawartych na profilu PUE, a nawet pomoże w założeniu PUE, a lekarzom dodatkowo w pobraniu bezpłatnego certyfikatu ZUS.

Nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy mogą korzystać z darmowych usług doradców. Konsultant ZUS wyjaśni również w jaki sposób jego pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci.

– Żeby w pełni korzystać z udogodnień elektronicznego obiegu zwolnień w sieci, zarówno lekarz, jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS. Pomocny w założeniu takiego profilu będzie doradca ds. e-ZLA – dodaje rzeczniczka.

Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. W przypadku dostarczenia zwolnienia po terminie zasiłku chorobowy czy opiekuńczy zostaje obniżony o 25 proc.

System elektronicznych zwolnień jest, więc dużym ułatwieniem także dla pracodawców, ale pod warunkiem, że mają założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. I co też ważne pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Do papierowych zwolnień nie chcą wracać lekarze, którzy poznali zasady wystawiania ich online. Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Jeśli proponowane zmiany w przepisach wejdą w życie to lekarz będzie mógł upoważnić asystenta medycznego, który wystawi zwolnienie w imieniu i na zlecenie lekarza.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę