Czy wyglądające dziś na opuszczone i zapomniane, obiekty dawnego WOP-u doczekają się nowego właściciela? Jest oferta, ale i kwota niemała.
Zimą pisaliśmy o planach Agencji Mienia Wojskowego, co do obiektu, zlokalizowanego przy ul. Witosa 3. AMW zamierzało tą nieruchomość wynajmować, jednak nie pozwolił na to zły stan budynku, znajdującego się w centralnym punkcie placu, stanęło więc na planach sprzedaży. Przy tej okazji warto przypomnieć, że niszczejący gmach, to figurująca na liście żywieckich zabytków dawna „kościarnia”. Budynek powstał w latach 1868–1900 jako Fabryka Mąki Kostnej i Kwasu Siarkowego. Jej projektantem był Karol Pietschka, znany w dawnym Żywcu architekt.
„Pod młotek”
Po wielu miesiącach krakowski oddział AMW ogłosił przetarg na tą nieruchomość. Licytowana będzie 2 października, a cena wywoławcza to 1,8 mln zł.
Na ofertę składają się:
- działka nr 2848/1 o pow. 0,1625 ha ma kształt trapezu natomiast działka nr 2848/3 o pow. 1,0412 ha ma kształt wieloboku; wszystkie działki są płaskie. Ww. działki przedzielone są wzdłuż całej granicy działką nr 2848/2 na której przy jej południowo-wschodniej granicy zlokalizowany jest most umożliwiający bezpośrednie połączenie ww. działek w integralną część.
- działka nr 2848/3 jest wygrodzona i zagospodarowana. Zlokalizowane są na niej dwa budynki oraz utwardzone place i drogi dojazdowe. Teren częściowo porośnięty drzewami – starodrzew parkowy. Od strony południowo-zachodniej posadowiony jest zabytkowy dwukondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni użytkowej 479,55 m2 i kubaturze 3 559,00 m3. Rok budowy 1900. Obiekt dwukondygnacyjny z nieużytkowym poddaszem, podpiwniczony, murowany. Stropy murowane i drewniane. Na dachu znajduje się maszt antenowy. Budynek wyposażony w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacyjną, gazową, odgromową. Ogrzewanie z kotła gazowego.
- ponadto na działce posadowiony jest również jednokondygnacyjny budynek garażu, niewpisany do rejestru zabytków, o powierzchni użytkowej 974,00 m2 i kubaturze 5 078,00 m3. Rok budowy 1972. Budynek jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, w technologii mieszanej – murowano-betonowej. Stropodach o konstrukcji stalowej z żelbetowymi płytami korytkowymi, dwuspadowy kryty papą. Ściany budynku nieocieplone, otynkowane. Instalacje: elektryczna, wodna, kanalizacyjna, gazowa. Ogrzewanie z własnej kotłowni. Media w budynkach obecnie odłączone.
- działka nr 2848/1 z trzech stron ogrodzona - znajduje się na niej parking.
Zainteresowani mogą szukać bliższych informacji pod danymi kontaktowymi:
Małgorzata Chwał, Starszy specjalista
AMW
(Dział ds. Marketingu i PR)
Tel.: (+48 12) 211-40-20
E-mail: m.chwal@amw.com.pl