E-zwolnienia - częste w naszym regionie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Blisko 43 proc. zwolnień lekarskich z terenu oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej wystawianych jest w formie elektronicznej. To najlepszy wynik w województwie śląskim. Lekarze coraz chętniej wystawiają e-zwolnienia, a - jak zapewnia ZUS - korzystają na tym pacjenci.

pacjent copy

Dzięki e-ZLA pacjent po wyjściu z gabinetu nie musi pędzić do pracodawcy, by dostarczyć druk zwolnienia. Takie elektroniczne zaświadczenie od razu, po wystawieniu przez lekarza w systemie, zostaje przekazany do zakładu pracy i ZUS.

- Dla pacjenta, to ogromne ułatwienie, gdyż chory czy obolały nie musi zastanawiać się w jaki sposób ma je dostarczyć w ciągu 7 dni. Groźba obniżenia zasiłku w razie przekroczenia tego terminu powoduje, że odpowiedzialność za dostarczenie druczku spada na członków rodziny. Już za niespełna dwa miesiące wszystkie zwolnienia będą on-line i przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy w terminie zniknie - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. W województwie śląskim tylko we wrześniu wystawiono ponad 84 tys. takich zwolnień, co daje wskaźnik 37,22 proc. w stosunku do wszystkich zwolnień. Z każdym tygodniem ten procent jest wyższy. We wrześniu do Oddziału ZUS w Bielsku-Białej wpłynęło 31 687 zwolnień lekarskich, z czego 13,5 tys. to e-zwolnienia. Lekarze coraz chętniej korzystają z tej prostej, wygodnej, ale i szybkiej formy wystawiania zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy.

Aby definitywnie zakończyć proces elektronicznego obiegu dokumentów ważne, by pracodawca posiadał profil na Platformie Usług Elektronicznych. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Lekarze są też przygotowani na wystawianie takich zwolnień w czasie wizyty domowej. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowany dokument i później uzupełnić w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu.

Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje szkolenia dla płatników składek i lekarzy z zakresu wystawiania e-ZLA. Harmonogram szkoleń dostępny jest na stronie www.zus.pl w zakładce Wydarzenia i szkolenia.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę