RODO czy demokracja po żywiecku? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy mieszkańcy miasta nie mogą już zabierać głosu w trakcie obrad Rady Miejskiej? Usunięty punkt: "wolne wnioski"!

Sesja screen

W formie pewnego podsumowania poprzedniej kadencji samorządu opisywaliśmy przebieg przykładowej sesji Rady Miejskiej w Żywcu. Zaznaczaliśmy wówczas, że można mieć pewne uwagi, co do czynnego i biernego uczestnictwa mieszkańców Żywca w tych obradach. Okazuje się, że jak na razie, rozpoczęta kadencja przyniosła zmianę sytuacji, choć trudno powiedzieć, czy na lepsze. Jeden z Czytelników zwrócił się do nas z wyrazami niezadowolenia po drugiej sesji Rady Miejskiej w Żywcu, która odbyła się dzisiaj.

- Jak tak można, zamknąć usta mieszkańcom? Na sesji nie wolno już zgłaszać wolnych wniosków. Czyli nie wolno nam, mieszkańcom, już się nawet odezwać na sesji. Proszę to sprawdzić, bo to jest niewiarygodne. Miasto jak u Putina – powiedział mieszkaniec naszego miasta.

W październikowym artykule zawarliśmy taki fragment:

"Punkt 23 & 13 Regulamin Rad Miejskiej głosi: „Osobom spoza Rady Przewodniczący obrad może udzielić głosu po uprzednim zapisaniu się do głosu – w punkcie w o l n e  w n i o s k i. Czas wypowiedzi ograniczony do 5 minut. Postanowienia niniejszego ustępu nie dotyczą zaproszonych gości.”

W tym miejscu nastąpiła zmiana. Rada Miejska uchwaliła zmianę w Statucie Miasta Żywca w której usunięto właśnie ten punkt, o wolnych wnioskach mieszkańców. Podkreślmy, że uchwałę przegłosowano w poprzedniej kadencji, 18 października br., natomiast w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Żywcu opublikowana została 24 października w dziale: Uchwały Rady Miejskiej, natomiast dział Regulamin Rady Miejskiej został zmieniony dopiero 19 listopada.

Przewodniczący odpowiada

O to, jak ta sprawa wygląda w rzeczywistości, zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miejskiej w Żywcu Jarosława Gowina.

- Usunięto ten punkt obrad, ponieważ sesje naszej Rady Miejskiej są transmitowane on-line i w związku z tym możliwości wolnych wniosków, gdzie składający przedstawia się z imienia i nazwiska, została wykluczona z uwagi na przepisy o RODO. Nie jest to nasz wymysł, a efekt przepisów. Mieszkańcy mają jednak nadal możliwość składania wniosków, ale podczas prac komisji, które nie są transmitowane – powiedział Jarosław Gowin.

Żywiec jest do tej pory wyjątkiem w kraju w tym względzie. Sprawdziliśmy regulaminy innych rad miast i gmin. Transmitują całe sesje i nie zmieniły regulaminów, wycinając w ten sposób z porządku obrad wolne wnioski.

Zwróciliśmy się też z zapytaniem do wojewody śląskiego o stanowisko w tej sprawie.

 

Udostępnij

7
+3
4
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę