Petycja mieszkańców w spr. "obejścia WG" i komisja infrastruktury - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W piątek mieszkańcy Węgierskiej Górki protestowali na rondzie. Przez godzinę chodzili przejściem dla pieszych. Podobny protest ma się odbyć w najbliższy piątek w tej sprawie. To nie wszystko. Będzie pismo mieszkańców, skierowane do szefowej rządu. A w Sejmie jutro o obejściu rozmawiać będą posłowie w trakcie Komisji Infrastruktury.

wg

Autorzy pisma przygotowali wzór skargi na długoletnie ignorowanie ich problemu przez władze centralne. Proszą też w niej premier Beatę Szydło o wydanie szybkich decyzji w sprawach, które zmniejszą lub zniwelują ich problem. Głównymi inicjatorami byli: wójt gminy Milówka Robert Piętka, radny Stanisław Salamon i radny Tadeusz Butor. Jest to swego rodzaju wzór skarg, pod którym będzie się mógł podpisać każdy obywatel gmin, których tyczy się problem. Jak nam powiedział radny Butor:
- Pisma z podpisami będziemy zbierać w UG od czwartku. Najskuteczniejsze według mnie są ogłoszenia parafialne przekazane przez księdza i ogłoszenie na tablicy ogłoszeń UG oraz zaproszenie do pobrania. Jestem oburzony postawą władz centralnych w tym temacie, właściwie wszystkich władz. Liczę tutaj na media, które najwięcej mają szansę wskórać. Jak przeczytałem w prasie słowackiej, po oddaniu przez nich autostrady na nasz teren wjeżdża 10-15 tys. samochodów na dobę. Naprawdę najwyższy czas, żeby ten problem rozwiązać. Jest to uciążliwe i niebezpieczne. W Ciścu mieliśmy już wypadek.
Warto jeszcze dodać, że we wtorek 18.07 odbędzie się specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury w sprawie: Rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Marszałka Sejmu – na podstawie informacji Ministra Infrastruktury i Budownictwa – wniosku o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji w sprawie realizacji budowy obwodnicy Węgierskiej Górki”.
O sprawie S1 i słowackiej autostrady można przeczytać TUTAJ. A poniżej pełny tekst pisemnego protestu, pod jakim mieszkańcy będą mogli składać podpisy:


„Pismo przygotowane przez Pana Wójta Milówki które mieszkańcy będą wysyłać do Pani Premier i posłów PANI BEATA SZYDŁO PREZES RADY MINISTRÓW Szanowna Pani Premier już od 20 lat mieszkańcy naszej gminy znoszą skutki budowy drogi obecnie Nr S-1.Zaczęło się normalnie jak bywa w naszym kraju od arogancji i buty urzędniczej przy wykupie gruntów pod lokalizację drogi i pasa ochronnego. Trzeba było wielu blokad i strajków zupełnie niepotrzebnych aby mieszkańcy otrzymali godziwą zapłatę za przejęte grunty. Mieszkańcy naszej gminy z pokorą i cierpliwością znosili skutki pierwszych etapów budowy Terminalu do odpraw Celnych w Zwardoniu,budowy odcinka drogi od Zwardonia do Milówki. Ciężki sprzęt którym dowożono materiał na budowę tego odcinka spowodował zniszczenie dróg gminnych oraz doprowadził do całkowitego i nieodwracalnego zniszczenia drogi krajowej DK 944 zwanego u nas Cesarką który do dzisiaj nie jest odbudowany. Droga powiatowa /ulica Grunwaldzka/ uległa takiej dewastacji,że zarządca drogi powiesił znaki informacyjne 20 km. I co jest bardzo smutne to znowu mieszkańcy gminy musieli wyjść na ulice i blokadami wymusić odbudowę tego odcinka drogi. Przejazd samochodów ciężarowych doprowadził do poważnych uszkodzeń jedynego mostu na rzece Sole łączącego nasze miejscowości oraz miejscowości w sąsiedniej gminie. Uszkodzenia były tak poważne iż groziły zawaleniem mostu. I kolejny raz mieszkańcy byli narażeni na kilometrowe objazdy przy rozbudowie jezdni i wymianie nawierzchni na tym moście. Prawdziwą gehennę mieszkańcy naszej gminy przeżywali przy budowie tunelu we wsi Laliki ,tysiące ton ziemi na drogach dojazdowych,dzikie wysypiska odpadów z budowy błoto poślizgowe całymi dniami nie usuwane z nawierzchni. Drogi lokalne zniszczone beton z budowy wylewany o lasach. Skończyła się budowa tunelu i cały czas żyliśmy obiecankami,że szybko ruszy budowa następnego odcinka tj tzw Obejścia Węgierskiej Górki czyli Przybędza Milówka. Przyszedł rok 2016 i z nim nadzieja,Pani Premier uroczyście Bielsku Białej podpisała się pod budową ostatniego odcinka. Szanowna Pani Premier i znów mieszkańcy naszej gminy zostali kolejny raz zlekceważeni bo o tym fakcie nie został powiadomiony żaden z przedstawicieli naszej gminy. Nadszedł nowy rok 2017 biedny kraj jakim jest Słowacja w terenach górskich wybudował śliczną drogę do naszej granicy i od 10 czerwca mieszkańcy naszej gminy zostali zmuszeni do przeżywania gehenny z najazdu TIR-ów przez środek gęsto zaludnionego obszaru. Od 20 lat było wiadomo,że TIR-y pojadą przez Milówkę ale zarządca drogi czyli Powiat Żywiecki i GDDKiA nie zrobiły nic aby ten przejazd był mniej uciążliwy i gwarantujący bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Nie przygotowano nawet jednego objazdu który umożliwiałby przejazd samochodów ratujących zdrowie i życie w przypadku kraksy na drodze Nr 1.Nie przygotowano nawet prawidłowego oznaczenia ulic w Milówce będących w ciągu poruszania się tych kolosów. -2- Nikt nie pomyślał o zainstalowaniu chociaż dwóch fotoradarów,nikomu nie przyszło do głowy aby przed otwarciem drogi dla TIRów sporządzić monitoring budynków przy tych drogach. Inspekcja ruchu drogowego nawet nie pomyślała o budowie wagi do ważenia i bezpiecznej kontroli tonażu tych samochodów. Nawet w głowie nikomu nie zaświtało aby sprawdzić wytrzymałość na obciążenie mostu na Sole na ulicy Grunwaldzkiej. Całe lata wójt gminy i mieszkańcy wysyłali prośby,petycje do władz różnych szczebli a działało to jak rzucanie grochem o ścianie dopiero protesty i blokady pomogły. Szanowna Pani Premier mieszkamy w jednym kraju mówimy jednym językiem i nic z tego nie wychodzi dopiero bunt obywateli zmusza odpowiedzialne władze do działania. Idzie najgorszych 7 lat związanych z budową odcinka S-1 oraz wzmożonym obciążeniem dróg przez TIR-y skoro władze na szczeblu województwa nie robią nic aby zniwelować skutki tego zbiegu okoliczności prosimy Panią Premier o wydanie decyzji w takich sprawach które zmniejszą dolegliwość dla mieszkańców a to: 1.Odblokowanie drogi krajowej DK944 i położenie 800 metrów nakładki asfaltowej na tej drodze co udrożni przejazd na odcinku Kamesznica -Węgierska Górka dla samochodów osobowych,karetek,wozów strażackich i Policji 2.Zainstalowanie dwóch fotoradarów jeden na ulicy Jana Kazimierza drugi na ulicy Grunwaldzkiej. 3.Zlecenie monitoringu budynków przy całej trasie przelotu TIR-ów w Milówce. 4.Zainstalowanie wagi do ważenia i kontroli samochodów. 5.Zainstalowanie świateł na ulicy Grunwaldzkiej 6.Zlecenie ekspertyzy mostu na rzece Sole. Szanowna Pani Premier czy władze naszego województwa zaczną działać dopiero gdy na tej drodze zostanie zabitych kilkunastu mieszkańców przez pędzące TIR-y które nie zważają na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. I rzecz najważniejsza bardzo prosimy o kontrole nad przyspieszeniem działań w kierunku budowy S-1 bo na dzień dzisiejszy GDDKiA dopiero tydzień temu wystąpiła o wydanie pozwolenia na budowę. Szanowna Pani Premier chcemy normalności i nie chcemy kolejny raz rozmawiać przy pomocy blokad i strajków dlatego prosimy o realizacje naszych wniosków bo ich realizacja chociaż w małym stopniu zapewni bezpieczeństwo mieszkańców i spokój w naszej gminie. Z wyrazami szacunku...... „

Udostępnij

2
-1
3

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę