Muzeum z pianką - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jako jeden z ciekawszych obiektów na szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Ma już tytuł Gwiazdy Techniki, nadawany obiektom, w których klient może oczekiwać najwyższej jakości i różnorodności usług, dużej wartości merytorycznej i wysokiej klasy ekspozycji ulokowanej w autentycznej scenerii. Jest też już od 7 lat jednym z punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Mowa o niezwykłym muzeum, ulokowanym w dawnych piwnicach leżakowych browaru żywieckiego, które ma znaczenie ponadregionalnym dla przemysłowej historii Europy.

0Z5Y7072 1

 Przez 93 lata browar był własnością Habsburgów żywieckich. Jego założycielem i pierwszym właścicielem był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, wnuk cesarza Leopolda II. Po śmierci Albrechta majątek wraz z browarem przeszedł w ręce arcyksięcia Karola Stefana. Prowadził on browar 38 lat. W roku 1933 największą część dóbr żywieckich wraz z browarem i zamkiem odziedziczył arcyksiążę Karol Olbracht.

Co w muzeum?

Muzeum Browaru Żywieckiego powstało w 2006 roku. Ma 1600 metrów kwadratowych powierzchni i 18 sal. Do tej pory odwiedziło je już prawie 900 tys. osób z całego świata. Do dyspozycji zwiedzających w każdej chwili są przewodnicy służący fachowymi komentarzami. Po przekroczeniu dębowych wrót, goście Muzeum wchodzą w świat piwa naznaczony 160 - letnią bogatą historią żywieckiego browaru. Bliskość eksponatów, liczne multimedia i aplikacje interaktywne przenoszą gości muzeum w odległe czasy. Poznają oni tutaj dzieje zakładu, technologię produkcji piwa, style piwne, miejsca eksportu żywieckiego piwa oraz postaci pierwszych piwowarów powstałej w XIX wieku Żywieckiej Szkoły Piwowarskiej, której tradycje kontynuowane są do dziś. Wśród licznych eksponatów muzealnych znajdują się bogate zbiory butelek, szklanek i kufli piwnych.

Powrót do przeszłości

Wizyta rozpoczyna się w Sali Trzech Żywiołów, w której można obejrzeć składniki, z których robi się piwo oraz szczegółową makietę browaru. Kolejne sale przenoszą zwiedzających przy pomocy „wehikułu czasu” do XIX-wiecznego Żywca, gdzie można obejrzeć pracownię architektoniczną, zakład bednarski, drukarnię, sklep kolonialny czy galicyjską karczmę.

Nie tylko zwiedzanie

Po zwiedzaniu, goście mają czas na odpoczynek i degustację żywieckiego piwa. Ostatnim punktem wizyty w muzeum jest sklep z pamiątkami, w którym każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Muzeum w swej ofercie proponuje osobom dorosłym zwiedzanie również browaru. Więcej informacji o muzeum oraz rezerwacji wizyty, można znaleźć na stronie internetowej Muzeum: www.muzeumbrowaru.pl.

Czy wiesz, że:

- browarnictwo w Żywcu ma już 700-letnią historię. Już w XIII i XIV wieku do Żywca przyjeżdżali rzemieślnicy z Krakowa, Śląska czy Czech, wśród nich piwowarzy i bednarze. W      mieście Żywiec już wtedy warzono dużo piwa.

- do lat 80-tych XIX wieku beczki drewniane były w browarze podstawowym opakowaniem na piwo. Beczki przewożono wozami transportowymi, a zimą saniami. Browar korzystał z  usług około 20-30 woźniców, a po wybudowaniu bocznicy kolejowej w 1891 r. uzyskał bezpośrednie połączenie z kolejami europejskimi

Przydatne informacje:

Wizytę w Muzeum należy zarezerwować telefonicznie (+48 33 861 96 27, +48 33 861 24 57), za pomocą formularza internetowego lub poprzez e-mail (rezerwacja@muzeumbrowaru.pl). Pierwszeństwo zwiedzania przysługuje grupom i osobom posiadającym wcześniejszą rezerwację. Trwa program rabatowy Gwiazd Techniki. Dostępny jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Każdy odwiedzający jeden obiekt Szlaku może skorzystać z 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnej Gwieździe Techniki (kopalnia Guido, Muzeum Browaru w Tychach, Kopalnia Srebra w tarnowskich Górach). Akcja potrwa do 30 kwietnia 2017 roku.

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę