"Spotkania z historią" to cykl zainaugurowany w roku 2017 przez Żywiecką Fundację Rozwoju w ramach projektu: "Pamięć i tożsamość mieszkańców Żywiecczyzny".
W roku 2018 Fundacja zaprasza na kolejny wykład, poświęcony historii naszej społeczności. O czym będzie tym razem? Jak wyjaśnia autorka, Daria Czarnecka: "Historia działalności Henryka Flame ps. „Bartek" i jego ugrupowania na terenie Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego nie pozostają już tak wielką tajemnicą, jak jeszcze dwadzieścia lat temu. Większe emocje budzi kwestia prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, która weszła do historiografii pod hasłem Operacja Lawina. Jej symbolem stała się polana Hubertus, znajdująca się pomiędzy wsiami Barut i Dąbrówka. To miejsce potocznie określane Barutem, choć łąka znajduje się bliżej Dąbrówki, zyskało określenie „Śląski Katyń". Obecnie, dzięki sukcesowi prac ekshumacyjnych w Starym Grodkowie, udało się zidentyfikować szczątki ofiar jednej z najbardziej bestialskich akcji bezpieki."
Wykładu będzie można wysłuchać 26 lipca o godz. 17.00 w słynnym budynku przy ul. Dworcowej 2 w Żywcu. Wstęp wolny. Cykl prowadzi Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju.