Popatrz w niebo - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie można zobaczyć spadające gwiazdy. Już 12 sierpnia po raz piąty w Sopotni Wielkiej odbędzie się Festiwal Ciemnego Nieba. Ruszyły już zapisy.

moon-1527501 960 720

 - Już od lat 90 - tych organizowaliśmy w Sopotni Wielkiej astronomiczne obozy dla miłośników nieba i nie tylko - mówi Piotr Nawałkowski ze stowarzyszenia Polaris, organizatora festiwalu. - Przerwaliśmy jednak te działania ze względu na niekorzystne oświetlenie utrudniające obserwacje. Chcieliśmy jednak wznowić taką inicjatywę, dlatego pięć lat temu złożyliśmy wniosek do marszałka województwa za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Żywiecki Raj” z prośbą o modernizację oświetlenia - tłumaczy nasz rozmówca. Udało się. W Sopotni Wielkiej wymieniono 150 ulicznych latarni. - Sztuczne światło zostało ograniczone, skierowano je bardziej w stronę jezdni. Niebo było dobrze widoczne, dlatego mogliśmy pomyśleć o organizacji festiwalu - mówi pan Piotr. 

Plan na każdą pogodę

Festiwal rozpocznie się obserwacją nieba na wzgórzu Krzyżowski Groń w nocy z soboty, 12 sierpnia na niedzielę, 13 sierpnia. Przez teleskop będzie można zobaczyć m.in. spadające gwiazdy, Jowisza, Saturna i Księżyc. W razie niepogody obserwacja zostanie przeniesiona do hali sportowej w szkole w Sopotni Wielkiej.  - Tam zamiast pokazu „na żywo” odbędzie się pokaz wirtualnego nieba - wyjaśnia Piotr Nawałkowski. W kolejnych dniach, do 15 sierpnia na uczestników wydarzenia czekają jeszcze inne atrakcje. Wśród nich m.in. zwiedzanie obserwatorium astronomicznego oraz warsztaty prowadzone przez grupę pasjonatów i naukowców m.in. z Planetarium Śląskiego. - Będzie można też zakupić małe okazy meteorytu - swoją gwiazdkę z nieba - zachęca nasz rozmówca.

Ci, którzy chcą wziąć udział w festiwalu proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajdziemy na stronie internetowej www.ciemneniebo.pl oraz o zabranie koca lub karimaty. Na stronie dostępne są też wszystkie szczegółowe informacje na temat wydarzenia.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę