Mural jak nowy. Autor zdradza szczegóły - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponownie można podziwiać mural w Lipowej! W szczegółach opowiada o nim autor Maciej Szymonowicz.

mural gral

Na początku tego roku informowaliśmy, że podczas remontu (ocieplanie, tynkowanie, malowanie…) ściany pod mural, wykonawca popełnił błąd, który spowodował, że ściana z Góralem, zaczęła się łuszczyć. W ramach gwarancji, bez żadnych kosztów dla gminy, jak i głównego sponsora, czyli galerii „Centrum Lipowa”, ściana została na nowo wyremontowana, a następnie Maciej Szymonowicz stworzył kolejne dzieło. Już od dzisiaj, Gmina Lipowa ponowie zaprasza do odwiedzenia pierwszego na Szlaku Beskidzkich Murali!

Mural „Śliwkowa Gmina Lipowa":

Pierwszy na szlaku! Mural w Lipowej powstał jako pierwszy na Szlaku Beskidzkich Murali. Nawiązuje do skarbu natury Lipowej, jakim jest śliwka żniwka - wyjątkowa odmiana owocu wyróżniająca miejscowość wśród innych okolicznych wsi. Krzepki góral z zachwytem i dumą przegląda przez powiększające szkiełko idealny owoc - złoto lipowskich sadów. Prace malarskie poprzedziła sesja zdjęciowa, do której zaproszony został rodowity góral - Józef Maślanka. Wszystko po to, by precyzyjne odtworzyć na muralu emocje rysujące się na twarzy, które zmarszczka po zmarszczce, dłutem czasu wyrzeźbiło życie... Fotografie, które posłużyły jako inspiracje do stworzenia portretu górala wykonała Ewa Marzena Wolf z Lipowej.

Technika: graffiti, farba w spraju, emulsja akrylowa, wałek, pędzel, szablon / powierzchnia muralu: około 80 m2 / data wykonania: maj 2018. Poprawki z przyczyn niezależnych od autora - maj/ czerwiec 2020 r.

Artysta Maciej „Kamer" Szymonowicz:

Rodowity bielszczanin, zakochany w Beskidach. Muralista, wokalista, MC, pasjonat kultury ludowej górali beskidzkich. Stworzył projekt „Etnograff", w którym prowadzi dialog współczesnych form twórczości (graffiti, mural, street art) z dawnym światem kultury ludowej. Jest pomysłodawcą i autorem koncepcji „Szlak Beskidzkich Murali". Założył elektro-góralską kapelę „Psio Crew", współtworzył koncertowy projekt „Gooral Sc Mazowsze" (Przystanek Woodstock 2013). Z projektem muzycznym „Continuum" skomponował muzykę do filmu w reżyserii Szymona J. Wróbla pt. „Z domu". Jest autorem albumu „Gajdosze", za który otrzymał nagrodę „Fonogram Źródeł" - nagrodę specjalną Polskiego Radia. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, w 2015 roku otrzymał „Ikara - nagrodę prezydenta Miasta Bielska-Białej.

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę