Kolej krzesełkowa na Buczynkę - kiedy w końcu? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedłuża się czas oczekiwania na uruchomienie kolei krzesełkowej na Buczynkę w Korbielowie. Czy uda się w tym sezonie?

Kolej Buczynka

Na jej działanie narciarze czekają od trzech lat. Kolej jest zbudowana i przeszła wszystkie konieczne kontrole techniczne. A jednak nie przewozi turystów.

Budowana od dawna, koniec mało widoczny

Były szumne zapowiedzi. Miał powstać nowoczesny ośrodek narciarski: koleje linowe, system naśnieżania, a nawet aquapark. Rozpoczęło się w 2013 roku od zamknięcia i modernizacji wyciągu Kamienna – Solisko i budowy pierwszej w regionie 4 – osobowej kolei krzesełkowej. Po sezonie 2013/14 zaczęto likwidację wyciągów orczykowych na Buczynkę i budowę zbiornika do naśnieżania. Ten ostatni funkcjonuje od sezonu 2014/15. Trasę z Buczynki zmodernizowano. Zyskała system sztucznego naśnieżania i oświetlenie. Słowacka firma Tatralift, budująca wspominaną 4-osobową kolejkę spod ośrodka Jontek na buczynkę nie miała doświadczenia w tego typu pracach, przez co roboty wydłużały się w czasie. To nie wszystko, bo pojawił się też problem z płatnością po stronie inwestora. Ostatecznie Tatralift ukończyła swoją budowę przed sezonem 2015/16, ale nie otrzymała zapłaty. Zarząd środka twierdzi, że firma słowacka nie potrafiła zakończyć strony technicznej swojej działalność pod Pilskiem i do dziś prowadzi próby sterowania.

Była już decyzja TDT

Jak podaje portal skionline.pl kolej otrzymała w 2015 roku pozytywną decyzję Transportowego Dozoru Technicznego, jednak miała ona ważność do końca kwietnia 2016 roku. Na dziś nie jest dopuszczona przez ten urząd do eksploatacji.

Może jednak Tatralift?

Według skionline.pl dyrekcja ośrodka narciarskiego w Korbielowie prowadzi obecnie rozmowy z firmą Tatralift w celu jak najszybszego uruchomienia kolejki na Buczynkę. Nie jest też wykluczone, że kolej przejmie inny inwestor.
Uruchomienie wyciągui ma duże znaczenie dla narciarstwa na zboczach Pilska. Jest ona ważnym łącznikiem pomiędzy rejonem Kamiennej i Soliska a górnymi partiami góry. Bez niej przejazd pomiędzy Kamienną a Halą Szczawiny jest znacznie utrudniony. Otwarcie kolejki na Buczynkę byłoby istotne nie tylko dla narciarzy, ale też okolicznych mieszkańców, którzy z tą gałęzią sportu i turystyki związani są zawodowo.

Co poza tym w narciarskim Korbielowie?

W zbliżającym się wielkimi krokami sezonie mają być w Kobielowie czynne te same wyciągi, co w poprzednim. Nie należy się spodziewać większych zmian, jeśli chodzi o naśnieżanie. Nie będzie też nadal czynny wyciąg orczykowy na Kopiec (podwójny).

Udostępnij

2
-11
13
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę