Przygotują skałę na nowo. Kto chętny pomóc? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Klub Wysokogórski z Bielska-Białej na nowo odsłania skałę, lubianą przez amatorów wspinaczki, zlokalizowaną w Jeleśni!

grapa3


To stromy i płaski piaskowiec, umiejscowiony nad drogą wojewódzką i rzeką Koszarawą, między wjazdem na Mutne a nowym mostem w dolnej Jeleśni. Od lat pojawiają się tutaj różne ekipy, żeby powspinać się na ściance zwanej Janikową (od góry, do której należy). Przez kilka ostatnich lat nie była jednak tak popularna, jak wcześniej. Jej zaniedbana okolica bardzo zarosła, pojawiły się śmieci.
Prace przy skale wykonywane są w ramach projektu Klubu Wysokogórskiego z Bielska-Białej pod nazwą „Mutne dla wszystkich – bezpieczne wspinanie”.
- Już kolejny raz spotkaliśmy się pod skałą zwaną także Janikową. Ekipa porządkowa jak zwykle dopisała i prace nad ścieżkami zostały ukończone. A cały teren od początku projektu zmienił się nie do poznania. Wszystkim serdeczne podziękowania za pracę - informuje Klub. To nie koniec prac przy skale.
- Teraz najważniejsze będzie oczyszczanie skały z drobnych krzaków i mchu (będziemy to już robić tylko w dni ku temu sprzyjające pogodowo). Można kontynuować prace na własną rękę. W razie pytań proszę pisać: bielsko@kwbielsko.org - zachęcają Klubowicze ewentualnych zainteresowanych. W planie działania są jeszcze:
- przygotowanie skały: czyszczenie skały z mchów i kruszyzny
- reekipacja skały: usunięcie starych punków asekuracyjnych oraz osadzenie nowych
- prace końcowe: opracowanie nowego schematu skały, tablicy informacyjnej.

 

*Janikowa Grapa w Jeleśni (707 m n.p.m.) kryje w sobie wiele ciekawych, turystycznych i nie tylko niespodzianek. To m.in. dogodna do wspinaczki skałkowej skała „Janikowa”, a pod wierzchołkiem góry startowisko dla paralotni (S - kierunek południowy, rzadki w naszej okolicy). Górę przecina też kilka szlaków. W pobliżu jednego z nich czeka na wędrowców zabytkowa kapliczka.

 

ZDJĘCIA: Klub Wysokogórski Bielsko-Biała.

Udostępnij

23
+23
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę