Skitury na Babiej Górze? Na razie pilotażowo. "Nie udostępniamy całej" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ta wiadomość zelektryzowała całe środowisko skiturowców. Niedostępną do tej pory na nartach górę w parku narodowym będzie można zdobyć na deskach. Babia Góra otwiera się na narty.

Od 4 lutego Babiogórski Park Narodowy udostępnia pilotażowo szlaki dla narciarzy na terenie Parku.

- Rok ten jest rokiem pilotażowym, będziemy się bacznie przyglądać jak narciarze stosują się do zasad przestrzegając regulamin Parku - poinformował BgPN. - Turystyka narciarska może odbywać się wyłącznie po trasach narciarskich, ujętych w załączniku nr 1 do Regulaminu. http://www.bgpn.pl/turystyka/regulamin-dla-zwiedzajacych

Ponadto jak zaznaczył BgPN, udostępnianie obszaru Parku do poruszania się na nartach możliwe jest jedynie przy odpowiedniej pokrywie śniegu oraz z zapewnieniem ochrony zwierząt, nie później niż do 31 marca.

Osoby poruszające się na nartach po trasach narciarskich zobowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, w sposób szczególny do:

1) zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu;

2) dostosowania swoich zamierzeń i planów do umiejętności, aktualnych warunków atmosferycznych, prognozy pogody, komunikatu lawinowego dla danego obszaru, stosowania się do zaleceń i ograniczeń wynikających z zagrożenia lawinowego;

3) używania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności;

4) bezzwłocznego informowania służby GOPR o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Na szlakach pieszych udostępnionych do uprawiania turystyki narciarskiej obowiązuje pierwszeństwo ruchu pieszego.

Na trasach narciarskich obowiązuje zakaz poruszania się pieszo, w tym również na rakietach śnieżnych (trasa narciarska: Krowiarki – Sokolica – Krowiarki; trasa narciarska Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa na odcinku Dejakowe Szczawiny – Dolny Płaj).

Dla turystów poruszających się na nartach dopuszczalne jest odejście od szlaku na odległość do 30 m w każdą stronę w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W przypadku szlaków wspólnych odstępstwo od szlaków dotyczy wyłącznie turysty poruszającego się na nartach.

Z uwagi na potrzeby ochrony przyrody oraz bezpieczeństwo odwiedzających, niektóre szlaki mogą zostać okresowo zamknięte dla narciarskiego ruchu turystycznego.

Beskidzka Grupa GOPR, w związku z pilotażowym udostępnieniem przez Babiogórski Park Narodowy szlaków dla narciarzy w masywie Babiej Góry, przypomina o specyfice prowadzenia tam wypraw i akcji ratunkowych.

- W partiach szczytowych działania ratunkowe prowadzone są bez użycia mechanicznych środków transportu (skuter, quad), co znacząco wydłuża czas dotarcia do potencjalnych osób poszkodowanych. Możecie polegać tylko na szybkości i sile ratowników.

- Na Babiej Górze pogoda może zmienić się diametralnie w bardzo krótkim czasie i zazwyczaj na gorszą, a nie na lepszą. To też warto wziąć pod uwagę.

- Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie zasad wyznaczonych przez Babiogórski Park Narodowy, rozwagę, odpowiedzialność i właściwe wyposażenie niezbędne w górach zimową porą (lawinowe ABC, ochrona przed wychłodzeniem, dodatkowe źródła światła, powerbank, instalacja aplikacji Ratunek itp.) - napisali ratownicy.

shutterstock 2101229296

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę