Jubileusz ZSME zbliża się! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niedawno pisaliśmy o jubileuszu istnienia Zespołu Szkół Budowalno-Drzewnych. Okrągła rocznica, 70-lecie, przypada w tym roku też innej zanej żywieckiej szkole, popularnemu "Mechanikowi".  

ZSME 2

Historia

Według kroniki szkolnej założenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych jest ściśle związane z Fabryką Śrub w Żywcu Sporyszu. W gabinecie dyrektora tej fabryki, Jerzego Biernackiego, odbyła się specjalna narada. Jej wynikiem były miesięczne kursy. Ich wykładowcami byli pracownicy „Śrubiarni”: A. Prasiuka, J. Matusik oraz instruktor warsztatowy Tadeusz Zontek. Program kursów bł coraz szerszy i coraz trudniej było go zawrzeć w ramach miesięcznego kursu. Zrodziła się w związku z tym koncepcja utworzenia szkoły przyzakładowej. Z dniem 1.09.1947r. powołana została do życia Szkoła Przyzakładowa Przysposobienia Przemysłowego z 3-letnim programem nauczania.
    Dyrektorem został Jan Cieślar, a zajęcia rozpoczęło 60 uczniów.         
W marcu 1948 roku powołano Radę Rodzicielską. Wraz z dyrekcją szkoły podjęła starania o wybudowanie internatu, utworzenie gimnazjum oraz liceum przemysłowego. I te projekty poparła Fabryka Śrub, wraz z jej ówczesnym dyrektorem – Janem Lipusem. Ostatecznie internat oddano do użytku 13 grudnia 1949 roku. Cały czas nauka trwała przy ul. Grunwaldzkiej.
W roku szkolnym 1949 / 50 w trzech różnych budynkach uczyła się młodzież 6 klas. W roku tym Szkołę opuścili pierwsi absolwenci. W następnym roku decyzją Centralnego Zarządu Przemysłu Metalowego Szkoła otrzymała nową nazwę: Państwowa Szkoła Przemysłowa. Od tej pory Fabryka Śrub ponosząca dotąd koszty utrzymania Szkoły stała się jej społecznym opiekunem.  Trwało jednocześnie stawianie nowego budynku, który uroczyście przekazano szkole 3 czerwca 1951. Znalazło się w nim 6 sal wykładowych, warsztat szkolny i szatnie.
Nowy rok szkolny (1951) inaugurowano w nowym budynku. Równocześnie z zajęciami dydaktycznymi prowadzono w Szkole koła przedmiotowe: matematyczno-fizyczne, mechaników, działały organizacje młodzieżowe. 1 września 1952r. przyniósł kolejną zmianę - Szkoła przeszła pod zarząd Ministerstwa Hutnictwa i odtąd nosiła nazwę Technikum Mechaniczne i Zasadnicza Szkoła Metalowa Ministerstwa hutnictwa. W roku szkolnym 1954 / 55 Szkołę opuścili pierwsi absolwenci technikum, których najlepsze prace końcowe pokazano na specjalnej wystawie. W roku 1957/58 otwarto Technikum dla Pracujących, skupiające zarówno uczniów Technikum, którzy z różnych przyczyn przerwali naukę jak i absolwentów Szkoły Zawodowej z odpowiednim stażem pracy.
W roku szkolnym 1972 / 73 otwarto Liceum Zawodowe i Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą, a w następnym 1973/74 rozpoczęła naukę młodzież po ukończonej Szkole Podstawowej Specjalnej o dwuletnim cyklu kształcenia zawodowego. Szkoła się rozrastała, klas przybywało, coraz trudniej było je pomieścić w budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Przed feriami zimowymi w 1975 roku całość przeniosła się do nowego kompleksu budynków, gdzie mieści się do dziś.
Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem było zakończenie trwającej przez rok szkolny akcji sztandarowej - 8 maja 1975r. szczep harcerski działający od 1971r. otrzymał ufundowany przez Fabrykę Śrub sztandar. Po wakacjach dyrektor mgr Stefan Zyzański przeszedł na emeryturę, a nowym dyrektorem został dotychczasowy zastępca dyrektora - mgr Bogusław Janik, który pełnił tę funkcję do 1.03.1976r. Po jego rezygnacji nowy dyrektor - mgr Stanisław Habczyk kierował pracą szkoły w nowym budynku. Szkoła rozrastała się: w roku szkolnym 1977/78 włączono do ZSME Zasadniczą Szkołę Zawodową Sprzętu Szpitalnego. 17.10.1979r. otwarto Zasadniczą Szkołę Górniczą. 1.09.1982r. decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Bielsku powołano Filię Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego, której kierownikiem został mgr inż. Eugeniusz Wrzeszcz. W latach 1976-1982 w budynku mieściła się Filia Politechniki Krakowskiej. W latach 1983-1992 budynek naszej Szkoły służył jako miejsce nauki dla Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w czasie przedłużającej się przebudowy ich szkoły. 

Obecnie Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu kształci uczniów:
- w technikum w 7 specjalnościach
- w liceum ogólnokształcącym z dwoma rozszerzeniami,
- w trzyletniej zasadniczej szkole zawodowej w dwóch zawodach

Od roku 2000 dyrektorem ZSME , Internatu, Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego jest dr Bogusław Wyleciał .

Obchody

Uroczyste obchody 70 – lecia szkoły zaplanowane zostały na 21 października. Rozpocznie je Msza św. w Konkatedrze pw. NNMP w Żywcu o godz. 8.30. Potem uczestnicy przemaszerują do ZSM-E gdzie o godz. 10.00 odbędzie się uroczysta akademia w sali gimnastycznej ZSM-E. Po godz 12.00 będzie można zwiedzać szkołę oraz zobaczyć prezentację kierunków nauczania. O godz. 14:00 w salach lekcyjnych odbędą się spotkania absolwentów.
O godz. 12.30 w stołówce ZSM-E zorganizowany zostanie gorący posiłek dla wszystkich absolwentów i przyjaciół szkoły.
Z okazji jubileuszu Starostwo Powiatowe w Żywcu postanowiło przyznać szkole dodatkowe fundusze, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

Udostępnij

7
+7
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę