Niezwykła Grota Komonieckiego - kraina lodu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W czasie wojny ludzie ukrywali tam swój dobytek, by ochronić go przed okupantem. Obecnie jaskinia Komonieckiego jest trochę zapomnianym miejscem, a szkoda. Mogłaby stać się prawdziwą atrakcją Żywiecczyzny. Prezentuje się naprawdę okazale, szczególnie zimą. Wody potoku przepływającego po grotowej płycie tworzą przepiękne lodowe formy. 

grota glowne

Gdzie to jest?

Jaskinia Komonieckiego znajduje się w Beskidzie Małym na północ od miejscowości Las koło Ślemienia i na południowy wschód od szczytu Łamana Skała. Grota zlokalizowana jest na wysokości około 700 m n.p.m. Pierwszy jej opis znaleźć można w kronice „Dziejopis Żywiecki” Andrzeja Komonieckiego: „W ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej i nad wsią Las jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest w której może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć, będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona”.

Po Komonieckim jaskinię opisał też Aleksy Siemionow w monografii „Ziemia Wadowicka”. Co ciekawe, to właśnie on zaproponował, by grota nosiła nazwę „jaskinia Komonieckiego”.

Wodospad Dusiołek

Jaskinia ma 113 metrów kwadratowych, 2 metry wysokości i 15 metrów szerokości. Po skalnej płycie spływa strumień potoku Dusica. Zimą kształtuje on piękne lodowe rzeźby. Około 50 metrów niżej podziwiać można wodospad Dusiołek - największy wodospad w Beskidzie Małym. 

Turyści, którzy chcą zwiedzić jaskinię Komonieckiego, mają jednak trudności z dotarciem w to miejsce. Nie prowadzi tam żaden szlak turystyczny. W takim razie jak trafić do jaskini? Idąc żółtym szlakiem od miejscowości Las do Łamanej Skały. Do groty dojść można słabo widoczną ścieżką, która dodatkowo nie jest odpowiednio oznaczona. Widać jedynie napis „Do groty” zrobiony sprayem na jednym z drzew. Być może któryś z turystów wpadł na taki pomysł. Trudności w dotarciu do groty wynagradza jednak jej bezproblemowe zwiedzanie. Wewnątrz nie ma żadnych przeszkód utrudniających podziwianie jaskini. Co ważne, zwiedzać można bez latarki.

Warto wspomnieć o tym, że w latach 1986 - 1992 w jaskini Komonieckiego swoje badania prowadzili naukowcy m.in. Jan Maciej Waga, który dokonywał obserwacji genetyczno - morfologicznych.  

 

źródło: www.polskieszlaki.pl, jaskiniepolski.pgi.gov.pl

Udostępnij

6
+6
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę