Co z następną tablicą pamiątkową? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tablica z żywieckiej dzwonnicy, upamiętniająca walkę z bolszewikami, została ostatnio zdjęta. Zniknęła kolejna.

Jak pisaliśmy TUTAJ, za wiedzą bielskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach tablica z kampanili została poddana koniecznej renowacji. Kampanila, a więc i umieszczona na jej murze tablica, jest własnością Parafii Rzymsko-Katolickiej w Żywcu.

Nie tylko ta?

 Jeden z Czytelników powiadomił nas o braku kolejnej tablicy. Tym razem chodzi o ubytek na pamiątkowym głazie, który obecnie ulokowany jest z boku wjazdu do dawnej placówki Straży Granicznej (byłe WOP) przy ul. Witosa, upamiętniającym Wojska  Ochrony Pogranicza. Nasuwa się więc skojarzenie, że powody były podobne, jak w przypadku wcześniejszej.

- Nic nam nie wiadomo o tej z kolei tablicy, jednak ten głaz nie posiada charakteru obiekt zabytkowego, w związku z czym taki ruch nie musiał być do nas zgłaszany – powiedział nam Mariusz Godek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej.

 Kto za tym stoi?

Głaz, o którym mowa, znajdował się poprzednio na nieodległym terenie, będącym dziś pod zarządem Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu. Fundacja zabiegała o przeniesienie obelisku winne miejsce, w którym byłby do niego swobodniejszy dostęp. Za ówczesną zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został w 2011 roku przeniesiony nieopodal bramy wjazdowej do dawnej placówki WOP. Z czym więc związane jest obecne zdjęcie tablicy?

 

Udostępnij

5
+5
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę