Nie ma zgody na sprowadzenie prochów Habsburgów - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Misterium Żywieckiej Fary dało możliwość wejścia do krypty grobowej rodziny Habsburgów. Na razie nie ma zgody strony szwedzkiej na sprowadzenie doczesnych szczątków rodziców księżnej Marii Krystyny Habsburg.

Katedra dol

Od początku 2017 roku mówiło się o zabiegach, mających na celu sprowadzenie do Żywca doczesnych szczątków arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburg oraz jego żony Alicji Ancarcrony, którzy spoczywają w Szwecji, gdzie wyemigrowali po wojnie razem ze swoimi dziećmi. Zabiegał o to burmistrz Antoni Szlagor. Przedsięwzięcie, mające uświetnić 750-lecie miasta Żywca, wsparł też powiat żywiecki. Pojawiły się jednak problemy natury prawnej.

- Chcieliśmy przenieść prochy Arcyksięcia Karola i Księżnej Alicji. Niestety zetknęliśmy się bardzo poważnie z prawem szwedzkim, czyli tak zwaną „powagą grobu”. Wydaje na to zgodę wojewoda sztokholmski. W tym przypadku nie wyraził aprobaty. Konsulat RP wniósł sprawę do sądu wyższej instancji i teraz jest sprawa w sądzie najwyższym – powiedział Szlagor.

Jak wyjaśnił burmistrz, powodem takiej decyzji strony szwedzkiej jest fakt taki, że Karol Olbracht Habsburg i Alicja Ankarcrona  za życia nie wyrazili woli spoczęcia w Żywcu, ani nie zawarli jej w testamencie. Niewystarczająca okazała się zgoda ich dzieci.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę