Odeszła łączniczka AK - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Smutną wiadomość przekazał Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Czernichowie.

Monika Prochot

W wieku 96 lat odeszła pani Monika Prochot, zasłużona mieszkanka Międzybrodzia Bialskiego. Podczas II wojny światowej była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Baśka" i pełniła funkcję łączniczki, dostarczała partyzantom z oddziałów na terenie Żywiecczyzny rozkazy, lekarstwa.

W listopadzie 2017 roku pani Monika Prochot odebrała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - odznaczenie państwowe przyznane jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest uhonorowaniem jej zasług z czasu II wojny światowej, kiedy była łączniczką Armii Krajowej, a w swoim domu z narażeniem życia ukrywała przez wiele miesięcy amerykańskiego lotnika z bombowca zestrzelonego niedaleko Oświęcimia.

W marcu 2016 roku w Zespole Szkół w Międzybrodziu Bialskim pani Monika Prochot została uhonorowana Krzyżem Zasługi Związku Narodowych Sił Zbrojnych z okazji 25-lecia powstania związku.

Pożegnanie pani Moniki Prochot odbędzie 5 października (piątek) w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim o godzinie 14:00.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę