"Mały ZUS" - oddział z rekordem - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad 8 tys. przedsiębiorców z województwa śląskiego zdecydowało się przejść w 2019 roku na mały ZUS. Najwięcej z nich w oddziale,bielskim.

Biuro ZUS

To dane na poniedziałkowe południe. Zapewne liczba ta się zwiększy, bo ostateczny termin na zgłoszenie zmiany upływa 8 stycznia. Jak twierdzą przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki nowej uldze, przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na składkach nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Od 1 stycznia 2019 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które uzyskały w 2018 roku łączne przychody nie wyższe niż 63.000 zł, mogą płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest m.in. to, że działalność gospodarcza była prowadzona co najmniej przez 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym. Zmiany wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. W poniedziałek do południa z nowymi kodami do ZUS zgłosiło się już 74.657 przedsiębiorców, a w województwie śląskim 8 036 firm . Najwięcej przedsiębiorców do małego ZUS na ten moment zgłosiło się w oddziale ZUS w Bielsku-Białej, liczba ta sięgnęła 1580 firm. Dla porównania - do Oddziału ZUS w Chorzowie takich zgłoszeń było 1233, w Oddziale ZUS w Częstochowie - 1228, w Oddziale ZUS w Rybniku - 1565, a w Oddziale ZUS w Sosnowcu -1143. Do Oddziału ZUS w Zabrzu chęć skorzystania z „małego ZUS” zgłosiło 1287 przedsiębiorców.

We wtorek natomiast, na godz.12.00 było to 12 512 zgłoszeń w województwie śląskim. Dane dla Oddziału ZUS w Bielsku-Białej  łącznie z inspektoratami 2432, w podziale na jednostki terenowe: oddział w Bielsku-Białej – 1365, inspektorat w Cieszynie – 650, inspektorat w Żywcu  -417.

- Nie zawsze trzeba odwiedzać placówkę ZUS, by zgłosić chęć skorzystania z „małego ZUS”. Przedsiębiorca, który rozlicza się za pomocą e-Płatnika, Płatnika, biura rachunkowego lub ma swoje konto na PUE ZUS, może złożyć dokumenty online. Ważny jest tu termin - ostatecznym dniem na zgłoszenie jest 8 stycznia - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Przejście na mały ZUS polega na wyrejestrowaniu się z dotychczasowego ubezpieczenia (formularz ZUS ZWUA) i ponownym zgłoszeniu z nowym kodem. Jako datę wyrejestrowania należy wskazać 1 stycznia 2019 r. Z tą samą datą, czyli 1 stycznia 2019 r., wypełnia się zgłoszenie do małego ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającego się od cyfr 05 90 lub 05 92 (jeśli przedsiębiorca ma ustalone prawo do renty) - na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA (jeśli przedsiębiorca podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Mały ZUS to trzecia ulga dla przedsiębiorców. Na początku swojego biznesu może on skorzystać z ulgi na start, albo preferencyjnych składek, a potem z „małego ZUS”. Ważne jest jednak to, że decydując się na korzystanie z każdych z tych trzech ulg trzeba to robić świadomie, pamiętając, że jest to wybór przedsiębiorcy, a podjęta decyzja ma wpływ na wypłatę i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę