Turystyka na Żywiecczyźnie - da się zarobić? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nadchodzi lato, okres wakacyjny. Czas ściśle związany z turystyką. Wielu mieszkańców powiatu utrzymuje się bezpośrednio z tej dziedziny, a i w sposób pośredni ilość turystów przekłada się znacząco na budżet regionów, w tym i naszego, za atrakcyjny turystycznie uchodzącego lub mającego uchodzić.

góry 016

Wpływają przecież na to piękne krajobrazy, góry, jeziora, rzeki, lasy, ciekawe miejsca i miejscowości oraz bliskość granicy. Śląska Organizacja Turystyczna ogłosiła raport na temat ruchu turystycznego w 2016 roku w naszym województwie. Jakie zawarły się w nim dane o powiecie żywieckim?

Liczby i procenty

Odwiedziło nas w ubiegłym roku 1,1 mln turystów spoza „śląskiego”. To oczywiście liczba, łatwiej będzie sobie wyobrazić skalę zjawiska w zestawieniu procentowym lub w porównaniu z z sąsiadami. Deklarację pobytu na Żywiecczyźnie złożyło około 4% dorosłych Polaków. Ilość wizytujących nas to około 21% gości województwa ogółem. W tej kategorii zajmujemy w śląskim trzecie miejsce, za metropolią – Katowice, Chorzów, Bytom, Zabrze, Gliwice; a przede wszystkim za będącym na pierwszym miejscu w tej kategorii powiatem cieszyńskim – Wisła, Ustroń, Istebna, Cieszyn, Skoczów. Warto zresztą się porównać do tego drugiego, bo powiat cieszyński wydaje się posiadać warunki krajobrazowe w dużym stopniu podobne do naszych. Udział Śląska Cieszyńskiego w turystyce wojewódzkiej to 36%, czyli znacznie większy niż nasz. Podobną ilość procentową jak Żywiecczyzna posiada też powiat częstochowski i jego okolice: Częstochowa, Olsztyn, Lubliniec, Myszków, Zawiercie, Pilica. Pozostałe regiony województwa nie przekraczają w tej kategorii kilku procent.
Około 2/3 tych wielkości stanowią turyści spoza województwa, a 1/3 to mieszkańcy innych powiatów województwa śląskiego.

Jak było wcześnej

Warto też spojrzeć na ten temat po względem tendencji z kilku lat. Tutaj czeka nas bardzo pozytywna wiadomość. Ilość odwiedzających nas turystów rośnie - zarówno ich ilość bezwzględna, jak i stosunek do skali województwa. W roku 2015 było to 16% i wielkość około 700 tys. osób. W tej kategorii jeszcze bardziej jednak tracimy względem powiatu cieszyńskiego. Ten zanotował wzrost aż o 15%. Spadła po prostu o kilkanaście punktów procentowych liczba turystów w centrum województwa.
Trudno według takich danych oszacować, o ile na wzrost liczby turystów wpłynęły działania i starania lokalnych władz, jeśli są takowe, a na ile tendencje bardziej globalne - wzrost zamożności społeczeństwa, wzrost mobilności, moda na aktywny tryb życia.


Kto nas odwiedza?


Większość odwiedzających Żywiecczyznę to ludzie młodzi z przedziału 20-39 lat, mieszkający w miastach do 100 tys. mieszkańców. Najliczniej reprezentowanym jest województwo małopolskie. Najczęstszą długością czasową pobytu jest 8-9 dni. Aspektem pozytywnym jest też fakt, że lwia część naszych gości była z pobytu zadowolona lub bardzo zadowolona. Liczba wyjeżdżających z rożnym nasileniem niechęci nie przekraczała 8%. Ponad 70% zdeklarowało, że raczej lub na pewno powróci.


Jeszcze w ramach województwa


Można jeszcze skupić się na dwóch innych aspektach zestawienia i porównania z sąsiadami. O ile w ramach ruchu wewnątrz wojewódzkiego odwiedza nas 26% jego turystów, to sam region cieszyński aż 46%.
Wymownie wychodzi również zestawienie obiektów hotelowych. Na koniec 2015 roku nasz powiat oferował 102 obiekty hotelowe, cieszyński 160. Udzielonych noclegów, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, w żywieckim było 350-600, w cieszyńskim aż 1100 – 2380. Stopień wykorzystania oferty hotelowej na Żywiecczyźnie ustalono według tych samych badań na 12-20%, podczas gdy w powiecie cieszyńskim było to 40-50%.

Udostępnij

4
+3
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę