Wiadomo, kto dowodzi w Cieszynie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cieszyński batalion 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma swojego dowódcę.

Na stanowisko to został wyznaczony  ppłk Sławomir Kożuch.  Jak podkreśla dowódca nowo formowanego batalionu, zespół jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego wyszkolenie każdego żołnierza musi być na najwyższym poziomie.

Cieszyński 133. batalion ze względu na teren w jakim będzie działał, zostanie przygotowywany do realizacji zadań nie tylko w terenie zurbanizowanym, ale i w środowisku górskim oraz lesisto-jeziornym.

Pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć  w Cieszynie, rozpocznie się już 22 listopada. Od nowego roku w cieszyńskim batalionie ruszą natomiast weekendowe szkolenia rotacyjne, a „terytorialsi” na stałe wpiszą  się w krajobraz tego terenu.

To dobra wiadomość dla mieszkańców południa naszego województwa.

- Mieszkańcy nie tylko powiatu cieszyńskiego, ale także żywieckiego, pszczyńskiego oraz bielskiego będą mogli liczyć na wsparcie swoich żołnierzy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Nowo formowany batalion to także dobra wiadomość dla mieszkańców południowej części województwa śląskiego, chcących wstąpić w szeregi  Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Innowacyjność szkolenia, współdziałanie z innymi rodzajami służb mundurowych oraz przygotowanie do działania w zróżnicowanym środowisku walki jak teren zurbanizowany, lesisto-jeziorny czy górzysty z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego lub wspinaczkowego to tylko nieliczne aspekty szkolenia, które mam nadzieję, że przyciągną ludzi z pasją, chcących uczyć się od doświadczonej kadry zawodowej – spadochroniarzy i uczestników misji poza granicami kraju – powiedział ppłk Kożuch.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie
służy w niej ponad 600 terytorialsów a kolejnych blisko 300 jeszcze w tym roku przejdzie szkolenie i zasili szeregi 13 ŚBOT.

Ppłk. Sławomir Kożuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szkolę ukończył z wyróżnieniem - Srebrnym Pierścieniem Komendanta WSO. Wychowanek 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego, gdzie zdobywał doświadczenie od dowódcy plutonu poprzez dowódcę kompanii aż do zastępcy dowódcy batalionu. Jako dowódca kompanii bojowej uczestniczył w misjach poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Do tej pory w 13. Śląskiej Brygadzie OT był dowódcą 131 batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach. 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę