"Terytorialsi" na szkoleniu. Potem do Cieszyna - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Blisko 150 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyło bramę jednostki w Gliwicach.  Kolejnych blisko 100 osób dołączy do nich za 8 dni na tak zwanym szkoleniu wyrównawczym. Po 16. dniach intensywnego szkolenia większość z nich zasili nowotworzony batalion w Cieszynie. 

Powolanie2-22.11.2019

- Bardzo nas cieszy, że w województwie śląskim mamy tylu chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. To niezwykły potencjał, którego z pewnością nie zmarnujemy – podkreśla Szef Sztabu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Sławomir Machniewicz.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostali umundurowani, otrzymali ekwipunek oraz załatwiane zostały kwestie ewidencyjne. Jutro ochotnicy poddawani zostaną również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy”.Wyniki będą wykorzystane w dalszej służbie. Po roku na teście z wf-u, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.

Podczas 16. dni największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej będą oni jednak musieli przejść tak zwaną „pętlę taktyczną” – to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.

Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo – ratownicze. Właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego GPR K9 WOT.

W tym roku brygada rozpoczęła także formowanie dwóch nowych batalionów  – cieszyńskiego w województwie śląskim oraz brzeskiego w województwie opolskim.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Obecnie w województwie śląskim jest ponad 600 terytorialsów a w całej Polsce blisko 23 tysiące.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę