Zmarł Józef Maślanka - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Już żadna impreza folklorystyczna w naszej gminie nie będzie taka sama, już nie zabrzmi dźwięk trombity, już nie będzie rozmów o muzyce i beskidzkich halach... 

muzyk

Odszedł Józef Maślanka. Jutro – 22 grudnia -  o 13:00 w Żabnicy odbędzie się jego pogrzeb. Pan Józef pozostawił pustkę w naszych sercach. Każdy kto go znał, wie, że kochał folklor, żył muzyką, pielęgnował nasze tradycje i był autentyczny w tym, co robił. Panie Józefie, będzie nam Pana bardzo brakowało.  Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia. 

Pan Józef Maślanka urodził się 7 marca 1937 r. w Żabnicy, mieszkał w Bytomiu. W jego rodzinie żywe były  tradycje artystyczno-muzyczne. Już jako młody chłopak przejawiał uzdolnienia muzyczne oraz zamiłowanie do wykonywania instrumentów muzycznych: fujarek, piszczałek pasterskich i trombit.

Mówił: Tak naprawdę to zauroczenie muzyką góralską zaczęło się na Rysiance, gdzie wypasano owce. Tam wieczorem słyszałem, jak baca Jan Strzałka na Hali Pawlusiej grał na trąbie, a odpowiadał mu pasterz ze Słowacji. Wrażenie było niezwykłe. 

Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. Uczył się gry na skrzypcach, gajdach oraz innych instrumentach. Posiadał doskonały słuch muzyczny. W latach 60. XX wieku z Władysławem Koniorem i Anielą Bednarz założył zespół regionalny w Żabnicy. W 1966 roku wstąpił do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Pilsko” z siedzibą w Żywcu. Grał w kapeli na skrzypcach, dudach i solo na piszczałkach i trombitach w programach obejmujących tradycyjne melodie pasterskie. W kilka lat później rozpoczął pracę w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca ,,Śląsk”. Grał w kapeli, występował jako tancerz w tańcach góralskich. Z zespołami brał udział w licznych występach i festiwalach folklorystycznych w Polsce i poza jej granicami. Występował niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w krajach Ameryki i Azji. Nigdy nie zapominał o swoich korzeniach – rodzinna Kapela Józefa Maślanki brała udział w dużej ilości przeglądów, zdobywając laury i uznanie publiczności.

Pan Józef był bardzo cenionym budowniczym instrumentów. Już w świetlicy zespołu Pilsko zaczął budować instrumenty. Wykonanie każdego instrumentu traktował indywidualnie. Tradycyjne instrumenty ludowe budował na potrzeby kapel zespołów regionalnych, zespołu „Śląsk”, ale także do zbiorów i kolekcji muzealnych i instytutów muzykologicznych. Jego instrumenty muzyczne znalazły także nabywców u profesjonalnych muzyków orkiestr symfonicznych. Jego specjalnością stały się skrzypce kilku typów a także śląskie gajdy (dudy).

Pan Józef Maślanka był wielokrotnie nagradzany w znaczących konkursach i przeglądach. W 1991 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Udostępnij

6
+6
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę