Sto lat Władysława Foksy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W minioną niedzielę, 16 lutego 100 lat skończył żołnierz oddziału  Henryka Flamego "Bartka".

100 lat fpksa

 Jak przypomina portal FB „Strona Pamięci”: Władysław Foksa pseudonim "Rodzynek" był żołnierzem oddziału Henryka Flamego "Bartka" - największej formacji podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku i w Beskidach. Grupa liczyła około 400 uzbrojonych żołnierzy. W roku 1946 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zamordowali około 200 żołnierzy "Bartka". W Żywcu na skwerze Narodowych Sił Zbrojnych znajduje się monument upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Władysław Foksa jest jednym z niewielu ocalałych. 97-latek z Żywca w młodości został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, później trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Działał na rzecz wywiadu Armii Krajowej i pod tym zarzutem został aresztowany przez gestapo w 1942 roku, z aresztu zwolniono go w 1944, zaś po zakończeniu II wojny światowej Foksa dołączył do oddziału Henryka Flamego. Końcem roku 1946 Władysław Foksa został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Żywcu. Podczas przesłuchań brutalnie go bito, w wyniku czego uszkodzono słuch mężczyzny i wybito wszystkie zęby. Władysław Foksa nie wydał jednak żadnego ze współtowarzyszy. W 1947 roku trafił do więzienia w Krakowie, cudem uniknął wyroku śmierci. Przeszłość rzuciła jednak cień na dalsze życie mężczyzny - mimo zdanych egzaminów na studia nie dane mu było je skończyć o co zadbało UB. Jak mówią ludzie znający Kapitana Foksę - zawsze zachowywał pogodę ducha i zawsze dbał o pamięć swoich kolegów, uczestnicząc w uroczystościach upamiętniających walkę o niepodległość Polski. Po przebudowie systemu politycznego w Polsce po roku 1989 aktywnie działał na rzecz Żywca, był członkiem Rady Miejskiej oraz reaktywował Akcje Katolicką.

"Panu Władysławowi gratuluję pięknego jubileuszu urodzin, życzę jeszcze wielu lat w dobrym zdrowiu, humorze, życzliwości bliskich i osób, które – podobnie jak – do jego życiorysu podchodzą z wielkim szacunkiem i uznaniem." - przekazał Antoni Szlagor za pośrednictwem swojej strony FB.

Udostępnij

0
0
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę