Koronawirus: teleskop zamiast myślenia o COVID-19. Polaris OPP zaprasza - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ramach Programu Doraźnego Wsparcia Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania COVID-19 Stowarzyszenie Polaris OPP z Sopotni Wielkiej rozpoczyna wakacyjny cykl zdalnych warsztatów i obserwacji astronomicznych za pośrednictwem środków komunikacji typu Zoom i Skype, a także częściowo w ograniczonej formie bezpośredniej w plenerze.

Niebo Polaris

"Różnica względem wielu tego typu aktywności wirtualnych polega jednak na tym, że w przeciwieństwie do blogerów czy popularyzatorów astronomii nie chwalimy się sprzętem i nie relacjonujemy jedynie zjawisk biernie uczestniczącym widzom, lecz zapraszamy do czynnych, wspólnych obserwacji nieba na odległość, wyposażając naszych uczestników w teleskopy Sky-Watcher 130mm. Teleskopy te można otrzymać od nas bezpłatnie na okres wakacji 2020r. (do dyspozycji będzie 25szt.) zarówno do domu jak i na wyjazd lub urlop - jedynym warunkiem jest udział w meetingach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie, które poprowadzą dwa razy w tygodniu od 20 lipca koordynatorzy naszej organizacji." - informuje OPP Polaris w swoim komunikacie.

Krok po kroku

Spotkania te to doskonały moment na zapoczątkowanie swojej pasji do astronomii i obserwacji nieba, gdyż cykl zajęć będzie przypominał mały kurs dla początkujących pasjonatów, gdzie nie tylko dowiemy się gdzie szukać i jak obserwować konkretne obiekty, ale i krok po kroku od momentu otwarcia pudełka do samego użytkowania teleskopów w plenerze, poznamy uroki praktycznej astronomii pod gołym niebem. Każde spotkanie będzie trwało ok. 60 min i będą wyznaczane głównie pod kątem ciekawych zjawisk mających miejsce na niebie, aby uczestnicy mogli wspólnie z prowadzącymi podziwiać te same obiekty. Do udziału w meetingach konieczny będzie dostęp do sieci Internet za pośrednictwem komputera, laptopa lub smartfona, wyposażonego w mikrofon i kamerkę. Wakacyjne spotkania wieczorno-nocne będą organizowane głównie zdalnie, ale przewiduje się także aktywności zespołowe, jak np. w trakcie VIII Festiwalu Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Obserwacje będą prowadzili wieloletni praktycy współpracujący z naszą organizacją, jak m.in. pracownik dydaktyczny Planetarium Śląskiego w Chorzowie czy wieloletni obserwator meteorów mający na swoim koncie jeden z najlepszych wyników godzinnych na świecie (wg. International Meteor Organization). Nie zabranie także gości i specjalistów z uczelni wyższych, którzy przybliżą m.in. zasady ochrony przed zanieczyszczeniem światłem. Udział we wszystkich meetingach jak i VIII Festiwalu Ciemnego Nieba jest również bezpłatny.

Zabierz teleskop do domu

Nowe, fabrycznie zapakowane teleskopy będzie można odebrać w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej od 18 lipca 2020r., po uprzednim ustaleniu szczegółów telefonicznie bądź na e-mail: Kontakt. Osoby niepełnoletnie będą proszone o odbiór teleskopu z osobą dorosłą z dowodem osobistym, gdyż sprzęt podlega użyczeniu na podstawie pisemnej umowy, której treść prześlemy za pośrednictwem poczty e-mail, bądź bezpośrednio w dniu podpisania na miejscu. Pierwszeństwo otrzymania teleskopu mają uczestnicy konkursu makiet i modeli ochrony ciemnego nieba, którzy zgłosili się do udziału w ramach projektu Dark Sky Community (syg. Thestias). Tym niemniej do dyspozycji pozostaje nadal blisko połowa teleskopów przewidzianych do rozdania, a dodatkowo w przypadku większego zainteresowania i wsparcia ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię", bierzemy pod uwagę zwiększenie ilości tego typu sprzętu poprzez dodatkowy zakup kolejnych 10 szt. (prawdopodobnie w drugiej edycji cyklu na jesień). 

Ciemne niebo i pogoda

Czynnikami mogącymi mieć istotny wpływ na powodzenie tego przedsięwzięcia, są dwa warunki: prowadzenie wspólnych obserwacji zdalnych w miejscu, gdzie nie jesteśmy wystawieni na bezpośrednie, otwarte źródło sztucznego światła oraz oczywiście pogoda. W przypadku tego pierwszego warto zadbać o ochronę przed zanieczyszczeniem światłem z najbliższego sąsiedztwa, w czym pomóc może strona www.ciemneniebo.pl lub wybranie takiego miejsca, które położone jest z dala od centrów miast i miejscowości, ale z dostępem do Internetu z uwagi na konieczność uczestniczenia w meetingach na żywo. Drugi czynnik, na jaki niestety nie mamy wpływu jest pogoda. Zdalne obserwacje będą uzależnione od terminów ciekawych zjawisk astronomicznych, których kalendarz publikujemy z góry na cały 2020 rok. Niestety nie ma pewności, czy akurat w te dni, albo raczej wieczory i noce, będziemy mieli do czynienia z bezchmurnym niebem i to w dodatku z każdego miejsca, gdzie aktualnie przebywać będą uczestnicy meetingów z teleskopami. Dlatego też program będzie przygotowywany w ten sposób, aby uwzględniać aktualne prognozy jak i zajęcia zastępcze dot. obsługi teleskopu, jego przygotowania i konserwacji, czy nawet umiejętności posługiwania obrotową mapą nieba, którą uczestnicy otrzymają w komplecie z teleskopem. 

Jak się zgłosić?

"Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu e-mail na adres polaris@op.pl lub darkskyeks@gmail.com oraz telefonicznie na nr 33 863-46-93 bądź 695-14-29-49. Prześlemy szczegółowe informacje wraz ze wzorem umowy użyczenia teleskopu, a także ustalimy datę i godzinę odbioru sprzętu z siedziby Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej. Pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń. Jedna rodzina może otrzymać tylko jeden teleskop. Zapraszamy serdecznie do wspólnych meetingów teleskopowych!" - informuje Polaris OPP.

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę