Były pomysły, są efekty. LIS, czyli lokalne inicjatywy społeczne - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za nami trzecia edycja programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój S.A. Czas zobaczyć, jak mieszkańcy Żywiecczyzny zamienili swoje pomysły na konkretne działania.

Lis tyt

Żywiec Zdrój S.A. z radością dzieli się efektami programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne realizowanego od trzech lat na Żywiecczyźnie. Tym razem wśród 13 projektów wdrożonych w gminach Jeleśnia, Radziechowy - Wieprz i Węgierska Górka dominowały te z zakresu ekologii i bezpieczeństwa. Były również dwa poświęcone tradycji i kulturze.

Infrastruktura – konkretna i użyteczna

– Mieszkańcy postawili na projekty z zakresu małej infrastruktury, które służą w tutejszej przestrzeni publicznej, w tym w szkołach, odpowiadają na lokalne potrzeby, są trwałe i użyteczne – podkreśla Magdalena Konowrocka, Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju w firmie Żywiec Zdrój S.A. - Dzięki naszym grantom w dwóch szkołach powstały miasteczka ruchu drogowego dla młodych rowerzystów, a PTTK odnowiło oznakowanie na blisko 18 km ścieżek górskich i rowerowych, a także urządziło kilka miejsc odpoczynku dla turystów. Z kolei w Szkole Podstawowej w Żabnicy nauczyciele zaprojektowali i wybudowali ogródek meteorologiczny z czujnikami pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5, w którym dziś prowadzone są obserwacje pogody i terenowe lekcje dla uczniów.

Wielka zmiana zaszła też na nabrzeżach Soły w rejonie Gminnego Centrum Ekologicznego w Wieprzu. Tam, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu były zarośla, dziś mamy uporządkowany teren z alejkami dla spacerowiczów i ławeczkami dla tych, którzy chcieliby odpocząć w harmonii z przyrodą. O nią również zadbano w projekcie – rozwieszono budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy oraz specjalne hotele dla owadów. W ten sposób powstało miejsce idealne do zajęć terenowych dla pobliskich szkół i przedszkoli oraz przestrzeń do odpoczynku dla mieszkańców Wieprza. Świetny przykład udanej rewitalizacji.

Kreatywni seniorzy

Hitem trzeciej edycji były niewątpliwie EkoBagi, czyli stylowe, ekologiczne torby na zakupy, które szyli i rozdawali wśród mieszkańców regionu członkowie Klubu Seniora Wrzos. Do ich wyprodukowania posłużyły stare obrusy, zasłony i firany, które w ten sposób zyskały drugie życie i pomogły ograniczyć zużycie plastikowych jednorazówek. Warto podkreślić, że seniorzy uszyli ok. 1700 takich toreb i woreczków na warzywa i owoce.

To nie jedyny projekt, w który seniorzy aktywnie się włączyli. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy, Biblioteki Publicznej, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz sołtysów udało się szeroko rozpowszechnić i zachęcić gminnych seniorów do przygotowania tzw. „Kopert Życia”. Zebranie w jednym miejscu i noszenie przy sobie wszystkich istotnych informacji o ich stanie zdrowia, przyjmowanych lekach może pomóc ratownikom medycznym w przypadku interwencji oraz skrócić czas realizowanego wywiadu zdrowotnego, który jest podstawą do udzielenia skutecznej pomocy. Łącznie udało się rozdać blisko 800 takich kopert. Oba projekty pilotowało Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy - Wieprz.

Projekty badawcze i innowacyjne

Takich również w tegorocznej edycji nie brakowało. Członkowie lokalnego klubu szachowego w Radziechowach podjęli się wyprodukowania szachów z butelek PET. Samodzielnie opracowali i zbudowali maszynę do pozyskiwania z butelek PET filamentu. To włókna, z których drukarki 3D drukują figury przestrzenne. W ten sposób właśnie powstały pierwsze na świecie rPetowe szachy.

Innowacyjnie można również podejść do kultury regionalnej. W Jeleśni w parku przy starej plebanii stanęła instalacja złożona z replik starych ludowych instrumentów, które niegdyś rozbrzmiewały na góralskich halach. Dziś każdy może z niej wydobyć te dawne tradycyjne dźwięki, a w przyszłości wysłuchać niezwykłych koncertów z udziałem tego nowatorskiego instrumentu.

To już trzecia edycja LIS

To tylko część z trzynastu projektów, jakie w ubiegłym roku zrealizowano w trzech gminach Żywiecczyzny w ramach programu LIS. Na ich realizację firma Żywiec Zdrój S.A. przeznaczyła w ubiegłym roku ok. 120 tys. zł. Ich prowadzenie ze względu na panującą pandemię nie było łatwe. Pomimo ograniczeń mieszkańcy wykazali się kreatywnością i determinacją, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wspaniałymi efektami grantów. Łącznie we wszystkich działaniach związanych z grantami uczestniczyło ok. 2800 osób. Pośrednio i bezpośrednio z ich efektów skorzysta w najbliższym czasie wielokrotnie więcej.

Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój S.A. cieszą się na Żywiecczyźnie dużą popularnością. Łącznie podczas trzech edycji do programu zgłoszono ponad 120 projektów, a zrealizowano 46. Beneficjentami grantów zostały lokalne szkoły, przedszkola oraz fundacje i stowarzyszenia realizujące swoje działania w tych gminach, gdzie firma Żywiec Zdrój S.A. ma swoje zakłady.

Od ponad 20 lat działamy na Żywiecczyźnie i czujemy się jej integralną częścią. Chcemy, aby nasi sąsiedzi wzrastali i rozwijali się razem z nami – podkreśla Przemysław Turski, dyrektor industrialny Żywiec Zdrój S.A. - Program grantowy pozwala nam wspierać naszych sąsiadów w sposób transparentny, systemowy i na jasnych zasadach. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do realizacji pomysłów, które odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców i są zgodne również z naszymi wartościami, takimi jak dbałość o środowisko naturalne, bezpieczeństwo czy promowanie lokalnej tradycji.

Informacje na temat wszystkich projektów oraz relacje z wszystkich działań można śledzić na stronie internetowej www.lis-zywiec-zdroj.pl.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę