W kamienicy przy ul. Dworcowej 2 w Żywcu, kupionej niedawno przez Żywiecką Fundację Rozwoju, sporo się dzieje. Słychać stukanie, szlifowanie, kręci się sporo osób. Czym się zajmują i dlaczego tam?
Od 2016 roku opiekę nad tym miejscem i pracującymi tam ludźmi sprawuje nasz dzisiejszy rozmówca. Jest nim Marcin Kogut, pedagog i arteterapeutą, który w CIS pełni funkcję instruktora pracowni remontowo-renowacyjnej.Od 2016 roku opiekę nad tym miejscem i pracującymi tam ludźmi sprawuje nasz dzisiejszy rozmówca. Jest nim Marcin Kogut, pedagog i arteterapeutą, który w CIS pełni funkcję instruktora pracowni remontowo-renowacyjnej.
- Panie Marcinie, gdzie szuka Pan inspiracji do swojej pracy?
- Inspiruje mnie Antoni Kępiński, który pisał, że „im większe w człowieku rozbicie wewnętrzne, poczucie własnej słabości, niepewności i lęk, tym większa tęsknota za czymś, co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie”. Dlatego właśnie, poszukując formy wsparcia dla osób „rozbitych”, fundacja podjęła próbę, a w konsekwencji realizację skutecznej metody redukcji barier, utrudniających uzyskanie pewności i wiary w siebie.
- A pana pracownia? Jaki jest cel jej działania?
- W szeregu realizowanych warsztatów CIS-ie znajduje się warsztat remontowo-renowacyjny. To właśnie m.in. tam rozgrywa się często ciężka praca o samego siebie. Praca pomiędzy łzami a uśmiechem, złością i spokojem, rezygnacja i brakiem zaangażowania a dumą ze zrealizowanej pracy, a przede wszystkim pomiędzy ucieczką w „znane zło” a redukcją przejawów uzależnień - tak silnie obciążających wielu z chętnych do zmian.
- To możliwe? Jak?
- Zapytacie – jakie to cudowne panaceum fundacja wynalazła? Otóż takiego nie ma, a wielu z podejmujących próbę, na próbie poprzestają, tworząc jedyne iluzoryczną formę zmiany. Natomiast wierzę, że tak samo jak silny może być wewnętrzny popęd śmierci ciągnący na dół, tak i silny może być popęd życia, każący codziennie rano wstawać z łózka, utrzymać trzeźwość, podejmować się zadania i zrealizować go.
- Każdy może spróbować?
- Sądzę, że potrzeba twórcza tkwi w każdym człowieku. To właśnie tworząc bezpieczne warunki do realizacji dzieła, które u nas będzie nosiło nazwy m.in.: renowacja zabytkowych drzwi, odkrywanie struktury cegły ścian i restauracja ich, renowacja mebli, tworzenie współczesnych technologicznie podłóg, ścian czy instalacji. Pozwala to poczuć własną wartość oraz dostrzec w sobie pełnowartościowego pracownika, członka grupy społecznej, człowieka.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do Żywieckiej Fundacji Rozwoju, tel. 33 475 44 77.
"Projekt Centrum Integracji Społecznej w Żywcu - ETAP II" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020".