[ŻFR] Pracownia remontowo-renowacyjna CIS – czyli co konkretnie? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W kamienicy przy ul. Dworcowej 2 w Żywcu, kupionej niedawno przez Żywiecką Fundację Rozwoju, sporo się dzieje. Słychać stukanie, szlifowanie, kręci się sporo osób. Czym się zajmują i dlaczego tam?

Od 2016 roku opiekę nad tym miejscem i pracującymi tam ludźmi sprawuje nasz dzisiejszy rozmówca. Jest nim Marcin Kogut, pedagog i arteterapeutą, który w CIS pełni funkcję instruktora pracowni remontowo-renowacyjnej.Od 2016 roku opiekę nad tym miejscem i pracującymi tam ludźmi sprawuje nasz dzisiejszy rozmówca. Jest nim Marcin Kogut, pedagog i arteterapeutą, który w CIS pełni funkcję instruktora pracowni remontowo-renowacyjnej.

- Panie Marcinie, gdzie szuka Pan inspiracji do swojej pracy?

- Inspiruje mnie Antoni Kępiński, który pisał, że „im większe w człowieku rozbicie wewnętrzne, poczucie własnej słabości, niepewności i lęk, tym większa tęsknota za czymś, co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie”. Dlatego właśnie, poszukując formy wsparcia dla osób „rozbitych”, fundacja podjęła próbę, a w konsekwencji realizację skutecznej metody redukcji barier, utrudniających uzyskanie pewności i wiary w siebie.

- A pana pracownia? Jaki jest cel jej działania?

- W szeregu realizowanych warsztatów CIS-ie znajduje się warsztat remontowo-renowacyjny. To właśnie m.in. tam rozgrywa się często ciężka praca o samego siebie. Praca pomiędzy łzami a uśmiechem, złością i spokojem, rezygnacja i brakiem zaangażowania a dumą ze zrealizowanej pracy, a przede wszystkim pomiędzy ucieczką w „znane zło” a redukcją przejawów uzależnień - tak silnie obciążających wielu z chętnych do zmian.

- To możliwe? Jak?

- Zapytacie – jakie to cudowne panaceum fundacja wynalazła? Otóż takiego nie ma, a wielu z podejmujących próbę, na próbie poprzestają, tworząc jedyne iluzoryczną formę zmiany. Natomiast wierzę, że tak samo jak silny może być wewnętrzny popęd śmierci ciągnący na dół, tak i silny może być popęd życia, każący codziennie rano wstawać z łózka, utrzymać trzeźwość, podejmować się zadania i zrealizować go.

- Każdy może spróbować?

- Sądzę, że potrzeba twórcza tkwi w każdym człowieku. To właśnie tworząc bezpieczne warunki do realizacji dzieła, które u nas będzie nosiło nazwy m.in.: renowacja zabytkowych drzwi, odkrywanie struktury cegły ścian i restauracja ich, renowacja mebli, tworzenie współczesnych technologicznie podłóg, ścian czy instalacji. Pozwala to poczuć własną wartość oraz dostrzec w sobie pełnowartościowego pracownika, członka grupy społecznej, człowieka.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do Żywieckiej Fundacji Rozwoju, tel. 33 475 44 77.

"Projekt Centrum Integracji Społecznej w Żywcu - ETAP II" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020".

EFS kolor poziom

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę