Pałac w Rajczy - starostwo rozbuduje! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

No właśnie. Niepierwszy raz można odnieść wrażenie, że nad Państwowym Zakładem Opiekuńczo Lecziczym w Rajczy zebrały się czarne chmury. Czy to tylko wrażenie? Powiat ma zamiar zainwestować 2 mln zł na jego rozbudowę i fdodo końca roku postawić dodatkowy pawilon, a terminy gonią. Jest już po przetargu.

pałac copy

Primavesi, Szymanowski, Habsburg, a nawet Michael Jackson?

Warto w tym miejscu przypomnieć ciekawą i dosyć burzliwą historię pałacu. Jego budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIX wieku. Zainicjował ją jeden z posiadaczy wsi, Anastazy Siemioński. Kolejnym właścicielem był Teodor Primavesi, a prowadzona z jego nakazów rozbudowa nadała pałacowi neogotycki charakter. Miejsce to wzbogaciło się też o efektowny park. W latach 1894 – 1914 przeszedł w posiadanie księcia Władysława Lubomirskiego, który dokonał gruntownej przebudowy. Obiekt stał się połączeniem neorenesansowej reprezentatywności i rezydencji wiejskiej. Z uwagi na bujne życie towarzyskie księcia gościło w nim wiele znanych znanych nazwisk okresu Młodej Polski, na czele z Karolem Szymanowskim. W roku wybuchu I wojny światowej Władysław Lubomirski sprzedał pałac Stefanowi Karolowi Habsbrgowi. Ten z kolei, dwa lata później, przekazał obiekt na cele szpitalne dla kombatantów. Po małych przeróbkach, w 1918 roku, pałac stał się szpitalem dla chorych na gruźlicę. W czasie II wojny światowej mieścił się tam sztab Wehrmachtu. Został poważnie zdewastowany po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Żywiecczyzny. W 1954 utworzono tam Sanatorium Przeciwgruźlicze. Gruntowny remont wykonano w nim w 1966 roku. Niestety zniszczono wówczas zabytkowe wnętrze. Dobudowano też nową część, stylem nie bardzo pasującą do reszty. Decyzją Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w 1988 roku zespół pałacowo – parkowy wpisano do rejestru zabytków. W roku 1991 przekształcono sanatorium w Państwowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Od 1999 roku jest to Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla przewlekle chorych.

Burzliwy początek wieku

Pierwsza dekada nowego tysiąclecia okazała się dla pałacu w Rajczy, a właściwie dla istniejącej tam placówki medycznej, czasem kryzysu, głównie finansowego. Jako swego rodzaju ciekawostkę można podać, że około 2003 roku pojawił się temat ratunku dla tego obiektu i stworzenia w tym miejscu międzynarodowego centrum wypoczynkowego, co planowała tajemnicza amerykańska firma MTB, nieoficjalnie kojarzona z pewnym nieżyjącym już gwiazdorem muzyki POP. Jak się nietrudno domyślić, nic z tego nie wyszło, ale plotki nadały miejscu stosownego rozgłosu. Kwestie finansowe były też przyczyną groźby rozwiązania tej jednostki medycznej w 2010 roku. Dzięki dodatkowym funduszom z NFZ 140 pensjonariuszy mogło pozostać na dotychczasowym miejscu.

Co teraz?

Temat Pałacu Habsburgów i zagrożenia dla istniejącego tam Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego wraca co rusz, bo i od dawna sytuacja związana z polską służbą zdrowia jest bardzo labilna. Niedawno żywieckie Starostwo Powiatowe ogłosiło o poszukiwaniach, drogą przetargu, wykonawcy dla budowy nowego Publicznego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Jak nas zapewnił dyrektor rajczańskiego PZOL – Waldemar Jurasz – nie oznacza to zmiany siedziby obecnej placówki, a jej rozbudowę. Skupiający 140 pensjonariuszy „pałac” w związku z takim zagęszczeniem nie spełnia wymogów sanitarno - epidemiologiczych. To z kolei, jeśli odpowiedzialni szybko nie zaradzą, może spowodować, że placówka wypadnie z listy dotowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Termin jest pilny i krótkoterminowy, do końca roku. Starostwo Powiatowej planuje wybudowanie na terenie obiektu pałacowo – parkowego dodatkowego budynku, który pomieści co najmniej 50 łóżek. Kwota, jaka będzie potrzebna na inwestycję, to 2 miliony złotych, a konieczny termin ukończenia to 31 grudnia 2017. Starostwo i dyrekcja mają nadzieję, że uda się i jedno i drugie, czyli znalezienie środków i oddanie budynku do użytku. Na dziś wiadomo, że jedynym oferentem w przetargu jest firma żywiecka firma WODPOL, deklarując kwotę potrzebną na do wykonania robót 2,24 mln, podczas gdy Starostwo Powiatowe w Żywcu ma do dyspopzycji niższą, bo 2,1 mln zł.

Poniżej prezentujemy projekt nowego budynku. Pracownia Żyrafbud Bielsko-Biała. Projektant: mgr.inż. arch. Krystyna Siwczyk

Udostępnij

10
+5
5
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę