UM i WIOŚ o stacji pomiarów powietrza w Cieszynie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stacja pomiarowa w Cieszynie? Na razie planowany kontener na P10. Urzędy o sprawie likwidacji punktu pomiarowego, który według wielu cieszynian i tak bardziej wprowadzał w błąd, niż czemuś służył. 

Smog słaby

 Niedawno pisaliśmy o likwidacji stacji pomiarów powietrza przy ul. Mickiewicza w Cieszynie. Do sprawy odniósł się cieszyński Ratusz.

Bez alternatywy

"Mimo starań pracowników Urzędu Miejskiego w Cieszynie Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Departament Monitoringu Środowiska podjął decyzję o wyłączeniu stacji pomiarowej jakości powietrza w Cieszynie przy ul. Mickiewicza 13 i nie wyznaczył lokalizacji alternatywnej.

Główny inspektorat Ochrony Środowiska poinformował pismem z dnia 7 stycznia 2020 r. o wyłączeniu automatycznej stacji pomiarowej jakości powietrza przy ul. Mickiewicza 13. Władze miasta cały czas podtrzymują propozycję pomocy w wyznaczeniu nowej lokalizacji. " - głosi komunikat Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

– Przekazywanie mieszkańcom Cieszyna ogólnych komunikatów o prognozie jakości powietrza na cały dzień, uważam za daleko niewystarczający w sytuacji, w której od wielu lat można było śledzić wyniki na bieżąco i weszło  to w nawyk wielu osób. Propozycję korzystania z pomiarów stacji w Żywcu, miasta oddalonego od Cieszyna kilkadziesiąt kilometrów, będącego na terenie innego powiatu, uważam za zupełnie bezpodstawną i niezrozumiałą – przyznaje burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

- Informacja o potrzebie zmiany lokalizacji stacji wpłynęła z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska do Urzędu Miejskiego w Cieszynie 24 maja 2018r. W odpowiedzi na pismo wskazano sześć potencjalnych miejsc dla nowej stacji. Żadna nie spełniła jednak wymagań bądź też z innych względów nie pozwolono na przeniesienie stacji, o czym zostaliśmy poinformowani pismem z dnia 30 sierpnia 2018r. Wskazaliśmy kolejne sześć miejsc. Zaznaczyliśmy równocześnie, że wyznaczenie nowego stanowiska dla stacji traktowane jest priorytetowo i dołożymy wszelkich starań, aby pomóc w znalezieniu nowej lokalizacji. Pracownicy urzędu przeprowadzili wspólnie z pracownikami WIOŚ wizję w terenie. W wyniku rozmów oraz przedstawienia przez pracowników WIOŚ uzupełniających oczekiwań co do lokalizacji, w trakcie wizji wskazano dodatkowe obszary, niewskazane w piśmie, były to m.in. okolice wyciągu narciarskiego „Cieślarówka” oraz teren przy ul. Kościuszki. Część miejsc zarekomendowanych miało podlegać dalszej analizie – relacjonuje Anna Paliga-Raszka, Szefowa Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i dodaje: - podczas rozmowy telefonicznej z pracownicą delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej uzyskałam odpowiedź, że w związku z trwającą reorganizacją inspekcji ochrony środowiska kwestia lokalizacji nowej stacji została zawieszona do odwołania.

Przez cały rok 2019r. nikt nie kontaktował się z Urzędem Miejskim w sprawie odpowiedzi na pismo z dnia 18 września 2018r. Dopiero pismo z dnia 7 stycznia 2020 r. informuje o wykluczeniu stacji z Państwowego Monitoringu w 2020 r. Stacja została wyłączona 11 dni po fakcie otrzymania pisma, nie dając Gminie Cieszyn możliwości jakiejkolwiek reakcji na zaistniałą sytuację. – W prowadzonej korespondencji nie było mowy o przerwaniu działalności stacji, a poruszana była jedynie kwestia zmiany jej lokalizacji – podkreśla szefowa MCZK.

-Zwróciliśmy się do naczelnika Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach Departamentu Monitoringu Środowiska z zapewnieniem, że w trosce o zdrowie mieszkańców, pozostanie stacji monitoringu jakości powietrza jest dla Cieszyna niezwykle ważne i podtrzymujemy propozycję pomocy w wyznaczeniu nowej lokalizacji – mówi Gabriela Staszkiewicz.

A WIOŚ?

W związku z zaistniałą sytuacją zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Katowicach z pytaniami o to, czy rzeczywiście cieszynianie mają się sugerować pomiarami w Żywcu, dlaczego stację zlikwidowano i co dalej w tym temacie planuje katowicki urząd?

"Stacja pomiarowa jakości powietrza ma ściśle określony status, a stacja tła miejskiego musi być reprezentatywna dla obszaru o powierzchni kilku km2, zgodnie z zał. nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu.

              Cieszyn, ze względu na znaczną gęstość zabudowy i duże zróżnicowanie topograficzne terenu jest obszarem, na którym bardzo ciężko jest znaleźć odpowiednie miejsce, w centralnej części miasta, na lokalizację stacji pomiarowej, dlatego stacja została zlokalizowana nieco na jego obrzeżach. Weryfikacja lokalizacji stacji pomiarowych przeprowadzona w 2017 roku wykazała, iż lokalizacja stacji na obrzeżach miasta może jednak budzić pewne wątpliwości w zakresie jej lokalizacji.

              W 2018 r. na terenie miasta Cieszyn przeprowadzono kilka wizji terenowych w celu znalezienia nowej lokalizacji dla stacji pomiarowej, ale nie udało się znaleźć odpowiedniego miejsca, spełniającego wszystkie wymagania w zakresie lokalizacji stacji, zgodnie z powołanym rozporządzeniem.

W 2019 roku stacja pracowała warunkowo, natomiast w obecnym roku planowane jest posadowienie na terenie miasta Cieszyna mini stacji kontenerowej do pomiaru pyłu zawieszonego PM10.

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach uzgodnił już z Urzędem Miasta w Cieszynie przeprowadzenie wizji terenowych mających na celu znalezienie odpowiedniej lokalizacji, co w przypadku mniejszej stacji powinno być nieco łatwiejsze.

Do czasu uruchomienia nowej stacji pomiarowej mieszkańcy Cieszyna i Powiatu Cieszyńskiego mogą informacje na temat jakości powietrza pozyskiwać ze stacji automatycznych znajdujących się w Żywcu lub w Bielsku Białej. Wyniki  z tych i pozostałych stacji pracujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska dostępne są w sposób ciągły na stronach internetowych GIOŚ: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home lub na stronie: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/.

Równocześnie zachęcamy Państwa do korzystania z prognoz jakości  powietrza przygotowywanych  przez Instytut Ochrony Środowiska–PIB na dobę bieżącą i kolejne dwie doby. Prognozy jakości powietrza dostępne są pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie." - przekazał nam Andrzej Szczygieł, Naczelnik Regionalnego  Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę