"Bądź bezpieczny na drodze" - Symulator Zderzenia [materiał partnera] - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Szkole Podstawowej w Wieprzu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Juszczynie oraz Szkole Podstawowej w Brzuśniku odbyły się zajęcia edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa osobistego użytkowników dróg (m.in. potrzeby zapinania pasów bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdami mechanicznymi) z wykorzystaniem Symulatora Zderzenia. Zajęcia edukacyjne były prowadzone w ramach projektu „Bądź bezpieczny na drodze", który jest współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2018". W zajęciach udział wzięło 569 uczniów.

spons symulator

Podczas realizacji zajęć edukacyjnych wykorzystamy został Symulator Zderzenia - miał on uświadomić uczestnikom zajęć w sposób praktyczny jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem. Symulator, który był wykorzystany do prowadzenia zajęć imituje sytuację zderzenia pojazdu jadącego z prędkością około 10 km/h z nieruchomą przeszkodą. Urządzenie składa się z trzech części. Dwie z nich stanowią równię pochyłą po której zjeżdża platforma z fotelem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Część jezdna porusza się po równi z osobą przypiętą do fotela, po czym gwałtownie zatrzymuje się. Sytuacja taka sprawia, że pasażer siedzący w fotelu czuje szarpnięcie, lecz zapięte pasy bezpieczeństwa skutecznie go zabezpieczają. Każdy uczeń, który wyraził na to zgodę przeżył „zderzenie" na żywo w bardzo bezpiecznych warunkach, poznał reakcję ciała w czasie nagłego zatrzymania z niewielkiej prędkości – dzięki temu wzrosła świadomość uczestników zajęć w sprawie konieczności używania pasów bezpieczeństwa jako zabezpieczenia przed niepożądanymi skutkami zderzenia pojazdu mechanicznego (np. samochodu). Wzrosła również świadomość niebezpieczeństwa wynikającego z nagłego zatrzymania pojazdu i wiedza, że jakiekolwiek zderzenie nie pozostaje obojętne dla pasażerów oraz, że zwiększenie prędkości pojazdu, powoduje większe skutki w czasie jego nagłego zatrzymania.

Poprzez przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa osobistego dla uczniów szkół podstawowych chcieliśmy nauczyć uczestników projektu właściwych zachowań, wyrobić właściwe nawyki postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz nauczyć prostych technik ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

 W organizację zajęć edukacyjnych zaangażowane były następujące podmioty:

  • Fundacja K2;
  • Stowarzyszenie IPDTA Polska;
  • Fundacja Akademia Bezpieczeństwa.

Zajęcia prowadził instruktor Fundacji K2 p. Agnieszka Pawlus (ratownik medyczny) oraz instruktor Stowarzyszenia IPDTA Polska p. Aleksander Pietryka (instruktor Obrony Cywilnej, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego).

Artykuł sponsorowany. Materiał partnera.

Udostępnij

Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę