W Szkole Podstawowej w Wieprzu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Juszczynie oraz Szkole Podstawowej w Brzuśniku odbyły się zajęcia edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa osobistego użytkowników dróg (m.in. potrzeby zapinania pasów bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdami mechanicznymi) z wykorzystaniem Symulatora Zderzenia. Zajęcia edukacyjne były prowadzone w ramach projektu „Bądź bezpieczny na drodze", który jest współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój- edycja 2018". W zajęciach udział wzięło 569 uczniów.
Podczas realizacji zajęć edukacyjnych wykorzystamy został Symulator Zderzenia - miał on uświadomić uczestnikom zajęć w sposób praktyczny jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem. Symulator, który był wykorzystany do prowadzenia zajęć imituje sytuację zderzenia pojazdu jadącego z prędkością około 10 km/h z nieruchomą przeszkodą. Urządzenie składa się z trzech części. Dwie z nich stanowią równię pochyłą po której zjeżdża platforma z fotelem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Część jezdna porusza się po równi z osobą przypiętą do fotela, po czym gwałtownie zatrzymuje się. Sytuacja taka sprawia, że pasażer siedzący w fotelu czuje szarpnięcie, lecz zapięte pasy bezpieczeństwa skutecznie go zabezpieczają. Każdy uczeń, który wyraził na to zgodę przeżył „zderzenie" na żywo w bardzo bezpiecznych warunkach, poznał reakcję ciała w czasie nagłego zatrzymania z niewielkiej prędkości – dzięki temu wzrosła świadomość uczestników zajęć w sprawie konieczności używania pasów bezpieczeństwa jako zabezpieczenia przed niepożądanymi skutkami zderzenia pojazdu mechanicznego (np. samochodu). Wzrosła również świadomość niebezpieczeństwa wynikającego z nagłego zatrzymania pojazdu i wiedza, że jakiekolwiek zderzenie nie pozostaje obojętne dla pasażerów oraz, że zwiększenie prędkości pojazdu, powoduje większe skutki w czasie jego nagłego zatrzymania.
Poprzez przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa osobistego dla uczniów szkół podstawowych chcieliśmy nauczyć uczestników projektu właściwych zachowań, wyrobić właściwe nawyki postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz nauczyć prostych technik ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
W organizację zajęć edukacyjnych zaangażowane były następujące podmioty:
- Fundacja K2;
- Stowarzyszenie IPDTA Polska;
- Fundacja Akademia Bezpieczeństwa.
Zajęcia prowadził instruktor Fundacji K2 p. Agnieszka Pawlus (ratownik medyczny) oraz instruktor Stowarzyszenia IPDTA Polska p. Aleksander Pietryka (instruktor Obrony Cywilnej, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej BLS/AED, specjalista ds. bezpieczeństwa osobistego).
Artykuł sponsorowany. Materiał partnera.