O krok od tragedii - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ewakuowano 7 osób, w tym dwoje małych dzieci.

Komin pozar

Wczoraj (21 października br.) około godziny 22.30 w Rychwałdku miał miejsce pożar sadzy w kominie. Jak informuje Marek Tetlak z Komendy  Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu, po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali budynek częściowo zadymiony z palącą się sadza w kominie. Dowódca natychmiast zarządził ewakuację siedmiu osób w tym dwoje dzieci w wieku ok. 1 roku. Przybyłe na miejsce zespoły ratownictwa medycznego zdecydowały o zabraniu wszystkich domowników do szpitala na obserwację. Po ugaszeniu pożaru sadzy i dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń strażacy stwierdzili, że przewód kominowy jest popękany w kilku miejscach i tymi pęknięciami do środka pomieszczeń przedostawał się dym i tlenek węgla. Sezon grzewczy się dopiero rozpoczął a strażacy do tego typu pożarów interweniowali już ponad 10 razy.

Strażacy przypominają

Komin spalinowy może być niebezpieczny.

Bezpieczeństwo w naszych domach, mieszkaniach zależy wyłącznie od nas użytkujących i zamieszkujących je. W każdym z nich znajduje się przewód kominowy spalinowy czy też wentylacyjny. Służą one do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Lecz aby spełniały one swoje zadania muszą być okresowo badane i czyszczone. W innych przypadkach może dojść do nieszczęścia albo nawet do tragedii.

Jak powstaje pożar sadzy. Powstaje on w wyniku niepełnego spalania się różnych materiałów stałych drewna, węgla, miału węglowego, śmieci itp. Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy nasze piece pracują praktycznie nieustannie nawet czasami bez nadzoru sterowane automatycznie. Bezpośrednią przyczyną pożaru sadzy w kominie są przede wszystkim zaniedbywania osób je użytkujących, które nie prowadzą regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Powodem pożaru sadzy może być również niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych np. palenie w piecu materiałami chemicznymi typu: folie, plastikowe butelki itp. Takich rzeczy nie należy palić nie tylko ze względów ekologicznych ale także musimy pamiętać, że wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu. Wystarczy tylko aby nagromadzona, niewyczyszczona sadza w kominie nagrzała się do odpowiedniej temperatury i pożar mamy gotowy. Takiemu pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum, który jest efektem gwałtownej reakcji spalania w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura panująca w kominie nagrzewa komin, który zaczyna pękać a z szczelin najpierw zaczyna wydobywać się dym, następnie iskry a nawet płomienie – nazywa się to rozszczelnieniem komina. Jeśli w pobliżu takiego komina znajdują się materiały palne to oprócz pożaru sadzy w kominie możemy mieć również pożar całego domu. Wydobywający się dym z pękniętego komina stwarza ponadto bardzo duże niebezpieczeństwo zaczadzenia mieszkańców budynku.

Należy pamiętać, że obowiązek utrzymywania kominów w należytym stanie technicznym spoczywa na właścicielowi lub zarządcy obiektu. Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu obowiązek poddawania raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę taką może wykonać wyłącznie osoba do tego upoważniona (np. mistrz kominiarski) a po jej musi wystawić stosowny protokół o stanie technicznym przewodów kominowych.

Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków w § 34 nakłada obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych a także określa częstotliwość dokonywania czyszczeń, i tak:

- co najmniej raz na 3 miesiące należy poddać czyszczeniu przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, drewno, koks, muł, miał lub inne),

- co najmniej raz na 6 miesięcy należy czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym,

- przewody wentylacyjne należy poddawać czyszczeniom co najmniej raz w roku.

Rozporządzenie to określa również komu należy takie prace powierzyć. Osobami takimi na pewno są kominiarze. Kominiarz przynosi przysłowiowe szczęście, bo przynajmniej jedna jego wizyta w roku może uchronić nas przed nieszczęściem pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla (czadem).

Co zrobić, jeśli już dojdzie do pożaru sadzy w kominie.

Najpierw należy niezwłocznie powiadomić o tym straż pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112.

Jak najszybciej wygasić ogień w piecu, kominku usuwając z niego wszystkie materiały palne i wynieść je na zewnątrz – palące się materiały w piecu, kominku jeszcze bardziej podniecają palącą się sadze,

Zamknąć dopływ powietrza do pieca, kominka,

Najlepszym sposobem na gaszenie palącej sadzy jest wsypanie w wylot komina soli kuchennej. W przypadku jej braku można użyć piasku.

Ale najlepiej szybko zgłosić do straży pożarnej (tel. 998) i kontrolować wszystkie pomieszczenia, z którymi styka się komin.

Broń Boże nie wlewajmy do komina wody ani nie chłódźmy go wodą. może to doprowadzić do popękania przewodu kominowego, a nawet jego rozerwania.

Każdorazowo, po pożarze sadzy należy dokonać szczegółowej kontroli komina. Dokonać tego może wykwalifikowany mistrz kominiarski. To on musi zdecydować, czy konkretny komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymagane są jakieś działania naprawcze.

Zastanawiając się, czy należy dokonywać kontroli okresowej swojego komina lub kto go ma czyścic, należy pamiętać, że jest to obowiązek ustawowy i jeśli nie daj boże dojdzie do uszkodzenia komina lub pożaru domu a przyczyną będzie pożar sadzy to instytucje ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty ubezpieczenia za poniesione straty.

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę