Policjanci z komendy powiatowej w Tczewie ustalają przyczyny wypadku drogowego, w którym rannych zostało kilkanaścioro dzieci. Do zdarzenia doszło na autostradzie A1 w kierunku Gdańska. Ze wstępnych informacji wynika, że kierowca autokaru zjechał na prawe pobocze, autokar przebił barierki ochronne, spadł ze skarpy, przekoziołkował i ponownie stanął na kołach. Autokarem podróżowałt dziedzi z Żabnicy, z zespołu Mały Haśnik do Mikoszewa 30 osób – dzieci, młodzież i 8 opiekunów.
Wczoraj przed godziną 6 rano dyżurny policji odebrał zgłoszenie o wypadku autokaru na autostradzie A1. Oficer dyżurny natychmiast wysłał na miejsce policjantów, którzy we wstępnej fazie akcji ratunkowej zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielali pomocy osobom rannym oraz zorganizowali objazdy.
Technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia, sporządził szkic sytuacyjny oraz oględziny autokaru.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca autokaru zjechał na prawe pobocze, autokar przebił barierki ochronne, spadł ze skarpy, przekoziołkował i ponownie stanął na kołach. W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały ciężko ranne, pozostałym osobom została udzielona pomoc medyczna, trwają ich szczegółowe badania. Poszkodowani trafili do szpitali w Gdańsku, Elblągu, Grudziądzu, Starogardzie Gdańskim. Do szpitali decyzją komendanta wojewódzkiego został skierowany zespół psychologów policyjnych, którzy osobom potrzebującym udzielą niezbędnej pomocy psychologicznej.
W trakcie zorganizowanej konferencji prasowej Wojewoda Pomorski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku oraz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku udzielali szczegółowych informacji o zdarzeniu oraz przekazywali informacje, w jaki sposób rodziny osób poszkodowanych mogą uzyskać informacje o stanie zdrowia swoich bliskich.
WAŻNE NUMERY:
58 301 17 34 - numer infolinii w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim dla rodzin i bliskich osób poszkodowanych w wypadku autokaru na autostradzie A1.
Pomoc psychologiczna dla rodziców dzieci poszkodowanych w wypadku :
508 293 279 (całodobowo, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gdańsku)
787 960 860 (do godz.20, Fundacja Fosa)