W jakich zawodach łatwiej o zatrudnienie, w jakich gorzej? Sprawdź - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pisaliśmy niedawno o sytuacji na żywieckim rynku pracy, artykuł można przeczytać TUTAJ. To stopy bezrobocia w rozbiciu na gminy i poziom wykształcenia. Jak natomiast kształtują się szanse zatrudnienia w poszczególnych zawodach?

Barometr zawodów

 Do oszacowania szans na rynku pracy służy głównie „barometr zawodów”. Jak stwierdził rzecznik WUP – Arkadiusz Kaczor – tworzy się go na początku roku, ale zawiera w praktyce najświeższe prognozy na dany moment, czyli drugie półrocze 2017 roku, zwykle zgodne ze stanem zaistniałym. Barometr dzieli zawody na te, w których przedstawiciele są poszukiwani, te w których trudno o pracę i wreszcie na posiadające równą mniej więcej liczbę ofert i szukających zatrudnienia. Ilość zawodów w poszczególnych sekcjach zdaje się również świadczyć, że sytuacja na rynku pracy jest stosunkowo dobra dla szukających etatu. Jakie więc to grupy dla powiatu żywieckiego?

Zawody deficytowe

To te, w których w nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka:
blacharze i lakiernicy samochodowi, cukiernicy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, instruktorzy nauki jazdy, opratorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, opiekunowie osoby starszej i niepełnosprawnej, piekarze, pomoce kuchenne, recepcjoniści i rejestratorzy, spawacze, sprzedawcy i kasjerzy.

Zawody nadwyżkowe

Profesje, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców:
architekci krajobrazu, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, rolnicy i hodowcy, specjaliści administracji publicznej, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, technicy mechanicy.

Zawody w równowadze

Pod tym pojęciem kryją się oczywiście profesje, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Tych jest najwięcej. W pewnym skrócie można napisać, że to zawody niezawarte we wcześniejszych grupach. Przede wszystkim to:
agenci ubezpieczeniowi, administratorzy stron internetowych, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, asystenci i technicy dentystyczni, architekci i urbaniści, archiwiści i muzealnicy, betoniarze i zbrojarze, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, brukarze, ceramicy i rzemieślnicy obróbki szkła, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierownicy robót budowlanych, kierowcy, monterzy, nauczyciele języków obcych, operatorzy maszyn, pielęgniarki i położne, programiści, robotnicy budowlani, sprzątaczki i pokojowe, weterynarze, windykatorzy, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych, zaopatrzeniowcy i dostawcy

Udostępnij

1
0
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę