Żywiec 9. w krajowym rankingu. Co brano pod uwagę? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ostatni poniedziałek w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W kategorii gmin miejskich Żywiec znalazł się na 9. Co to oznacza?

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego przygotowany pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Obejmował trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych).

Co wpływa na zajmowaną lokatę?

Zestawienie tworzone jest w oparciu o dane „per capita” - w przeliczeniu na jednego mieszkańca lub na 100 mieszkańców. Stanowi więc pewne uśrednienie. Ranking powstaje w oparciu o 16 wskaźników:
Wydatki majątkowe inwestycyjne per capita (w przeliczeniu na jednego mieszkańca).
Odsetek wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie.
Wydatki na transport i łączność per capita.
Odsetek wydatków na transport i łączność w budżecie.
Odsetek dochodów własnych w budżecie.
Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców.
Liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców.
Liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców.
Napływ ludności na 1000 mieszkańców.
Odpływ ludności na 1000 mieszkańców.
Liczba komputerów z dostępem do internetu w szkołach na 1000 mieszkańców.
Liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców.
Odsetek radnych z wyższym wykształceniem.
Odsetek mieszkańców objętych usługami wodociągowymi.
Odsetek mieszkańców objętych usługami kanalizacji ścieków.
Odsetek mieszkańców objętych usługami oczyszczalni ścieków.
W powyższych kategoriach tworzona jest punktacja, a następnie sumowana. O miejscu w rankingu decyduje łączna ilość punktów z wszystkich kategorii. Można gdzieś zyskać, gdzieś stracić.

Kto jest obok?

Żywiec kwalifikowany jest do kategorii gmin miejskich. W tym sektorze zwyciężył Karpacz, druga pozycja przypadła Krynicy Morskiej. Oba miasta ulokowane są w innych częściach kraju. Ważne natomiast jest miejsce trzecie, a którym klasyfikowano główne miasto sąsiedniego da nas powiatu, Suchą Beskidzką. Cieszyn, do którego często się porównujemy, zajął w tym zestawieniu 27. miejsce, Szczyrk 186., Wisła 194. Ogółem ranking gmin miejskich zawiera 237 pozycji. W zestawieniu miast na prawach powiatu sklasyfikowano 66 miast. Bielsko – Biała było na 11.miejscu.
Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego klasyfikował także gminy wiejskie. W tej kategorii od dawna niepodważalny prym wiedzie gmina Kleszczów. Spośród jednostek powiatu żywieckiego najwyżej jest gmina Czernichów, na 199 miejscu.

Było lepiej, gorzej też, zawsze wysoko

Zaznaczmy, że to wysokie miejsce nie jest czymś nowym. Od początku funkcjonowania rankingu Żywiec tak się lokuje. Był kiedyś niżej, na pozycji 20. w 2010 roku. Ale był też na miejscu 3., w latach: 2004, 2006, 2008. W omawianym teraz zestawieniu to awans o jedną pozycję względem poprzedniej.

 

Udostępnij

2
-1
3

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę