Utworzą "Szlak kultury wołoskiej"? Bacowie są "za" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Efekty programu OWCA Plus i nie tylko. O czym rozmawiano w starostwie?

Owca plus 2

W środę w Starostwie Powiatowym w Żywcu odbyła się konferencja pasterska w ramach projektu Interreg Polska-Słowacja „Szlak kultury wołoskiej”.Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób z różnych środowisk, w tym przedstawiciele gmin: Istebna, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka; Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Żywcu, Nadleśnictw Jeleśnia i Ujsoły i Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Liczną grupę uczestników warsztatów stanowili członkowie Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan, którzy wkroczyli do budynku Starostwa w góralskich strojach, przy akompaniamencie muzyki. W spotkaniu wzięli udział bacowie, na barkach których spoczywa ciężar odrodzenia pasterstwa i wypasu owiec w Beskidach: Grzegorz Chmiel z Przybędzy, Piotr Chrząszcz z Koszarawy, Piotr Gołuch z Kamesznicy, Adam Gruszka z Żabnicy, Andrzej Kamiński z Pewli Wielkiej, Józef Kamiński z Krzyżówek, Mateusz Micorek z Rycerki Górnej oraz Tadeusz Szczechowicz z Ratułowa na Podhalu, gazdujący w Soblówce.

"Owca +" i szlak kultury wołoskiej

Program warsztatów edukacyjnych obejmował zagadnienia kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego Beskidów. Multimedialną prezentację o tradycjach pasterskich na Żywiecczyźnie przedstawiła Barbara Rosiek, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu. Kluczowe dla tematu konferencji było wystąpienie dyrektora Roberta Karpety, który przedstawił materialne efekty programu „Owca Plus”, finansowanego od 2008 r. z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Jego znaczenie omówił również Józef Michałek z Istebnej, który podkreślił, że
- Dzięki temu programowi nastąpiło odrodzenie pasterstwa i zatrzymany został proces zarastania hal w Beskidach – stwierdził Michałek.
Uczestnicy warsztatów wskazali na konieczność koordynacji różnych działań na rzecz dalszej popularyzacji pasterstwa na Żywiecczyźnie. Pożądanym krokiem w tym kierunku byłoby utworzenie tematycznego szlaku kultury wołoskiej.
Organizatorami konferencji były Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce i Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. Miłym akcentem konferencji było uhonorowanie Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Zaszczytne wyróżnienie odebrała prezes BTO Anna Motyka. BTO w Milówce świętuje w tym roku 25-lecie działalności.

Udostępnij

5
+5
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę