Przy budynku, w którym kiedyś urzędowali strażnicy graniczni, położonym przy ul. Witosa 3, można zobaczyć informacyjny baner Agencji Mienia Wojskowego, że obiekt jest do dzierżawy. Czy tak jest jeszcze?
Były to pierwotne plany, jednak już są nieaktualne. Jak się dowiedzieliśmy w krakowskim oddziale AMW, zły stan techniczny obiektu spowodował, że zamiast dzierżawy właściciele zdecydowali się to mienie po prostu sprzedać. Do dwóch miesięcy znane mają być warunki przetargu.
„Rozjedzie się po kościach...”
Budynek, o którym mowa, figuruje na liście żywieckich zabytków jako kościarnia – budynek fabryczny i mieszkalny. Do zabytkowego kompleksu należą też budynki zajmowane obecnie przez Fundację Pomocy Dzieciom. Kościarnia (fabryka mączki kostnej) funkcjonowała w tych obiektach w latach 1868 – 1900. Projektantem Fabryki Mąki Kostnej i Kwasu Siarkowego był Karol Pietschka. To znany w dawnym Żywcu architekt. Był autorem większości leśniczówek, gajówek, budynków gospodarczych, zajazdów, karczm, mostów, tartaków, browarów, obiektów przemysłowych, domów robotników i kolonistów, kościołów i przydrożnych kapliczek, rezydencji, kamienic oraz małej architektury ogrodowej.
Historia powojenna
Po wojnie władały obiektem Wojska Ochrony Pogranicza, a następnie Straż Graniczna. W 2010 roku, podczas rozbiórki jednego z budynków należących do tego kompleksu, znaleziono zdekompletowaną minę przeciwpancerną oraz kilkaset zdekompletowanych zapalników do granatów.
Ten niezajęty przez żywiecką Fundację Pomocy Dzieciom obiekt niszczeje. Jego stan zewnętrzny rzeczywiście nie wygląda imponująco.