Węgiel katastrofa - o smogu z wiceministrem - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Katastrofalna jakość węgla, brak pieniędzy na termomodernizację, mały nacisk na rozbudowę sieci gazowych -  tak wygląda sytuacja wg naszych samorządowców.

Smog słaby

W Starostwie Powiatowym w Żywcu odbyła się dziś konferencja wiceministra Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze" w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Udział w niej wzięli również samorządowcy z naszego regionu, którzy zgłaszali swoje uwagi na temat zanieczyszczenia powietrza.

Piotr Woźny zaznaczył, że to pierwsze tego typu spotkanie i chciałby je kontynuować właśnie na Żywiecczyźnie, gdzie temat smogu jest tak wszechobecny. Przybliżał, na czym ma polegać program „Czyste powietrze” i jak istotne są w nim rozwiązania systemowe, wykraczające poza gminę, czy nawet powiat. Program ma między innymi wprowadzać rozwiązania na rzecz osób ubogich energetycznie i wspierać termomodernizacje budynków jednorodzinnych. Wiceminister poprosił o zwięzłą koncepcję współpracy i pomocy, jaką strona rządowa mogłaby udzielić naszym samorządom.

 Katastrofalny węgiel i liczenie na cud – co na to wójtowie

Głos zabierali również włodarze naszych gmin, przedkładając wiceministrowi swoje uwagi.

 - W samej Węgierskiej Górce, jak podliczyliśmy zapotrzebowanie na środki, pozwalające wprowadzić nowe technologie, wyszło mi 30 mln zł. Ograniczyłem to do 20 mln. Cała Żywiecczyzna potrzebuje około 40 mln. A na całe województwo śląskie jest 75 mln zł. Jeśli dostaniemy te pieniądze, będzie to graniczyć z cudem. Musi się też znaleźć program dopłat. Ja przez 9 lat realizowałem program Odnawialnych Źródeł Energii i okazywało się, że dopłat było ostatecznie 19%. Stwórzcie lepszy program zachęt. Wydaje mi się, że skuteczniejsze będzie dokładanie do paliwa, a nie do źródeł ciepła. Tylko obywatel musi mieć gwarancję, że paliwo przez 10 lat nie pójdzie do góry – powiedział wójt gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik.

Mamy gaz, po co nam groszek

 - My jako gmina, jesteśmy w całości praktycznie zgazyfikowani, a od pewnego czasu namawia się nas, żebyśmy nakłaniali do wymiany pieców na ekogroszek. 1/3 gazu w Polsce jest własnością mieszkańców kraju i należy się Polakom. W tym kierunku też programy powinny iść. Większość z nas złożyła wnioski na termomodernizację. Do tej pory nie ma rozstrzygnięcia. Z naszej gminy to ponad 3 mln zł i nie ma tych dotacji. Górale mówią w ten sposób: „kto szybko daje, ten dobrze daje” - to słowa wójta gminy Lipowa Jana Góry.

 - Pan premier Morawiecki obiecał duże pieniądze, pewnie będą. To wszystko są dobre działania, ale czas ich realizacji to 8-10 lat. Ten czas jest za długi. My w tym czasie się potrujemy. Działania trzeba podjąć już teraz. W gminie Rajcza jest około 500 kopciuchów. Sejmik woj. śląskiego zakazuje stosowania flotokoncentratów i mułów. Ja mam dwa piece na takie paliwo w obiektach gminnych. Węgiel, jaki jest sprzedawany teraz na Żywiecczyźnie, to katastrofa. Chyba z dodatkiem asfaltu – powiedział wójt gminy Rajcza Kazimierz Fujak.

 - Ciepło systemowe to najtańszy sposób. Wszystko się kończy na miesięcznych kosztach utrzymania. Tutaj prośba, żeby ludzie z PGNiG, to przecież spółka państwowa, żeby się zajęli tym, aby gazociągi rozbudowywać – dodał burmistrz Antoni Szlagor.

 Długoterminowa taryfa gazu

 - Na radarze rządu są osoby ubogie energetycznie. Program, który rozpoczynamy, zakłada pomoc całościową, na którą złoży się 70% dopłaty z budżetu centralnego, 20% z budżetu wojewódzkiego i 10% dotacji z gminy. Będziemy wdrażać taryfę socjalną na gaz. Będziemy optować też za długoterminowymi, kilkuletnimi taryfami opłat za to źródło ciepła - odpowiedział po słowach wójtów Piotr Woźny.

Minister zapowiedział kolejne rozmowy z udziałem Związku Międzygminnego do Spraw Ekologii i przedstawicielami PGNiG.

 

Udostępnij

1
0
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę