Ścieżka rowerowa - "ekobudowa" ? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstaje ścieżka rowerowa (dydaktyczno-edukacyjna, chroniąca bioróżnorodność) w Żywcu, nad rzeką Koszarawą i nad Jeziorem Żywieckim. To szansa na uporządkowanie tych rejonów, związana jednocześnie z koniecznymi, trochę paradoksalnymi zmianami i niedogodnościami.

Prace ruszyły w połowie czerwca. Pojawił się wówczas zakaz wstępu na wał nad jeziorem, gdyż roboty przygotowawcze prowadzone są na całej jego długości. W praktyce więc najprawdopodobniej teren ten będzie zamknięty dla mieszkańców i turystów przez cały okres wakacji i lata.

Nieco innym aspektem jest proekologiczny kontekst nowej trasy, którą zbudować można jedynie przy ingerencji właśnie w ekosystem i  jego niestety, ale jednak zniszczenia. Ten dylemat dotyczy oczywiście nie tylko żywieckiej ścieżki, to częste wątpliwości przy tego typu pracach. Dotarł do nas głos mieszkańca Żywca twierdzącego, że w trakcie prac dochodzi do „masakry przyrody”.

- Jest wydane pozwolenie na wycinkę, jest inspektor nadzoru nad tym i jest Urząd Miasta. Nikt sobie nie pozwoli na to żeby usunąć to, czego nie wolno wycinać. Jak budowaliśmy rondo na skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego i Kopernika, też mówiono, że masakra dębów, ale trzeba to było zrobić. Nie da się inaczej. Zresztą widać, że do tej pory tam są same krzaki, chaszcze i siedlisko kleszczy – skomentował sprawę burmistrz Antoni Szlagor. Przypomnijmy, zadanie obejmuje budowę ścieżki dydaktyczno edukacyjnej oraz urządzenie miejsc odpoczynku dla pieszych i rowerzystów – wyposażonych w elementy małej architektury, tj. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery wraz z pracami związanymi z ochroną środowiska. Szczególne zadania zaś, to: usunięcie dzikich wysypisk z ekosystemów łęgowych, zakup i montaż budek dla pluszczy, przeniesienie okazów chronionych rosnących na planowanym pasie przebiegu ścieżki dydaktycznej do siedlisk zastępczych, metaplantacja elementów runa leśnego, eliminacja inwazyjnych roślin i obcych elementów drzewostanów oraz umieszczenie tablic informacyjno – edukacyjnych. Wybrane zostało do dofinansowania przez zarząd województwa śląskiego w tzw. trybie pozakonkursowym. Więcej w folderze poniżej: pdfprezentacja-uzup-logotypy_201710131222.pdf2.58 MB

 

Udostępnij

6
+3
3

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę