"W zgodzie z naturą....". Promocja książki o siostrach Sordyl - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„W zgodzie z naturą i kulturą. O siostrach Józefie i Zofii Sordyl ” to projekt wydawniczy, obejmujący książkę z filmem, realizowany w bieżącym roku przez Muzeum Miejskie w Żywcu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Niebawem czeka nas jego promocja.

Sordylki

O kim mowa?

Siostry Sordyl z Korbielowa, 72- letnie bliźniaczki, są znanymi i cenionymi ludowymi śpiewaczkami oraz gawędziarkami. Spotkać je możemy na różnych imprezach folklorystycznych, a także zobaczyć czy posłuchać w mediach. Obdarzone pięknymi głosami, znające ogromną ilość ludowych pieśni przekazują je szerokiemu gronu słuchaczy. Tradycyjną wiedzą dzielą się także w opowieściach jako gawędziarki. Swoje życie związały z Korbielowem, rodzinną miejscowością matki. Wzrastały w środowisku pielęgnującym dawne tradycje ludowe, w tym zasady gospodarowania w górach. Gospodarka polaniarska stała się zatem dla nich naturalnym sposobem egzystowania. Kilkumiesięczny, letni pobyt na śródleśnej polanie, życie zgodne z cyklami i prawami natury, ścisła łączność z przyrodą, światem zwierząt i roślin, a także bliskie relacje z innymi polaniarzami kształtowały ich charaktery, wyposażały w potrzebne umiejętności i wiedzę. Dawny sposób życia charakteryzujący tradycyjną społeczność beskidzką, przebiegający w regularnym rytmie pobytu we wsi i w górach, należy już do przeszłości. Józefa i Zofia Sordyl, nazywane „ostatnimi polaniarkami”, stały się strażniczkami dawnych góralskich tradycji.

Kiedy spotkanie

Publikacja ukazująca życie sióstr powstała w oparciu o ich opowieści, nieraz pełne dynamicznej akcji. Jako gawędziarki opowiadają bardzo plastycznie i sugestywnie, co starano się zachować w książce oraz w filmie. Z dowcipem potrafią mówić o swoich przeżyciach, nieraz bardzo trudnych, a opowieściom nie ma końca. Chciałoby się wciąż dopisywać nowe rozdziały.

Promocji książki autorstwa Barbary Rosiek odbędzie się 14 grudnia br. o godz. 14.00 w Starym Zamku – siedzibie Muzeum Miejskiego w Żywcu, towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa „Życie i działalność artystyczna ostatnich polaniarek z Korbielowa”.

Udostępnij

2
+2
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę