Dekady przed nami - burmistrz wizjonersko o smogu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Włodarz Żywca Antoni Szlagor uważa, że temat smogu nad Żywcem zniknie w 2040 roku. Proroczo? Wizjonersko? Skąd takie wnioski? Burmistrz udzielił wywiadu Wspólnocie - portalowi o tematyce samorządowej, w którym opowiada o działaniach przeciwko temu zjawisku. Wywiad jest optymistyczny, ale finał może zaskoczyć. 

IMAG2393

O czym mówi burmistrz? W wywiadzie przeczytać można, że duża grupa samorządowców nie jest zainteresowana wspólną walką ze smogiem.  A w Żywcu? Miasto napiętnowane zostało nieaktualnymi badaniami Światowej Organizacji Zdrowia, jednocześnie w chwilę potem stając się liderem w walce ze smogiem. Do raportu podszedł jednak burmistrz Żywca z dużym spokojem, gdyż od wielu lat prowadzony był program ograniczania niskiej emisji. Odbył też bardzo dużo rozmów na szczeblu centralnym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jednak na obietnicach się skończyło. Pozytywny skutek przyniosły kontrole straży miejskiej. Szczególnie tam, gdzie- jak stoi w wywiadzie – nie odprowadzane były odpady po wodzie mineralnej i jogurcie. Pomogły też drony, wypożyczone w lutym i prezentowane przy okazji konferencji, związanej ze smogiem. Tłumaczenie mieszkańcom, że nie można palić śmieci, znacznie poprawiło sytuację. Jednocześnie wzrosła też podobno liczba wyrzucanych odpadów. Nie zmniejszyła się natomiast ilość kupowanego najtańszego i złego ekologicznie opału. Tak będzie, dopóki będzie dozwolony przez władzę centralną. 

Antoni Szlagor jest jednak sceptyczny w stosunku do skuteczności funkcjonowania tzw. uchwały antysmogowej dla  województwa śląskiego, która niebawem wejdzie w życie. Twierdzi, że jej zakazy nie będą możliwe do wyegzekwowania. Padło też ciekawe pytanie o to, jakie kroki „Żywiec” podejmuje w celu przekonania mieszkańców do ekologicznych źródeł ciepła. Według burmistrza były to nie tylko dopłaty, ale też szeroka kampania informacyjna, między innymi w przedszkolach i szkołach, bo dzieci to podatny grunt na takie kampanie. Miasto współpracuje w tej sprawie z organizacjami pozarządowymi. Podobno uruchomiono jakiś portal internetowy, zawierający kompendium wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza. W najbliższych miesiącach we wszystkich dzielnicach miasta mają być zainstalowane staje pomiarowe i urządzony konkurs dla mieszkańców, bodaj w lutym zapowiadany, również przy okazji „konferencji smogowej”. Polega on na tym, że dla najpilniejszej w działaniach antysmogowych dzielnicy miasto zafunduje wskazaną inwestycję.

Z tematem zanieczyszczenia powietrza wiąże się też turystyka. W tym kontekście można było w wywiadzie przeczytać, że wyjątkową atrakcją naszego regionu jest Jezioro Żywieckie - temat często poruszany na łamach naszego portalu, szczególnie odnośnie tej właśnie atrakcyjności. Miasto przymierza się też do budowy lokalnej elektrociepłowni (pisalismy o tym a artykule, czy to ciepłownia, czy spalarnia odpadów), wykorzystującej paliwo alternatywne RDF. 

Pewnym smutkiem napawa natomiast finał tej rozmowy. Kończy się ona zapytaniem, ile lat potrzeba, aby Żywiecczyzna uporała się z tematem smogu. Antoni Szlagor przywołał w tym miejscu analogię z siecią wodociągową i kanalizacyjną, której budowa w mieście tak, aby objąć siecią prawie wszystkich mieszkańców, trwała ponad 20 lat. Zatem smog, idąc tym tokiem myślenia, zniknie znad Żywca zdaniem Antoniego Szlagora w 2040 roku.

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę