Awantura w Radziechowach. Zarzuty dla wójta? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na sesji Rady Gminy Radziechowy-Wieprz przedstawiono dzisiaj protokół jej Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli prawidłowości realizacji zadania pod nazwą „Budowa Przedszkola w miejscowości Wieprz”. Rzekome uchybienia przy tej planowanej inwestycji miały być, według przewodniczącego Rady Gminy Radziechowy – Wieprz Piotra Pieli, przyczyną nieudzielenia absolutorium za prawidłowe wykonanie budżetu, pomimo iż Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła go pozytywnie.

IMAG2637

 Jakie przedszkole?

Publiczne Przedszkole w Wieprzu, mieszczące się w dwóch budynkach: przy ul. Figurów i Spacerowej, nie spełnia obecnych wymogów. Wiele uwag co do prawidłowości jego funkcjonowania ma też sanepid. Władze gminy szansy na rozwiązanie sytuacji upatrywały więc w budowie nowego przedszkola, po pozyskaniu unijnej dotacji. Prace związane z przygotowaniem tej inwestycji trwały od sześciu lat. Zainicjowane były jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu. Cała inwestycja miała zamknąć się w kwocie 5,2 mln zł.
Uprzedzając nieco fakty warto podkreślić, że o tej inwestycji stało się głośno w mediach w lutym tego roku. Według ówczesnych informacji gmina miała stracić szansę na dotację unijną w wysokości 4,4 mln zł (z potrzebnych 5,2 mln zł), bo „urząd” spóźnił się o 84 sekundy ze złożeniem wniosku. Strata, której nie udało się już odwrócić, poskutkowała obecnym ambarasem w gminie.

Dziwna firma z Torunia, czyli co jest w protokole?

Protokół z przeprowadzonej kontroli zawiera zarzuty wobec postępowania wójta. Jakie głównie? Istotne miejsce zajmuje w nich toruńska firma Faber Consulting Polska Sp. z o.o. Według umowy, podpisanej w lipcu 2016 między nią a wójtem Maciejem Miką i Skarbnikiem Gminy Barbarą Pietrysko miała ona opracować dokumentację aplikacyjną, wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Według omawianego protokołu firma ta nie wywiązała się właściwie z powziętych zobowiązań. Wniosek aplikacyjny w wersji elektronicznej dostarczyła z opóźnieniem i licznymi błędami, uniemożliwiającymi jego złożenie. Do dziś brak nie ma potwierdzenia dostarczenia przez firmę Faber Consulting Sp. z o.o. 3 egzemplarzy wniosku w wersji papierowej do UG Radziechowy – Wieprz. W piśmie podkreślono, że pomimo uchybień, Faber Consulting otrzymało całość wynagrodzenia za usługę – 6,1 tys. zł brutto. Znamiennie uczestnictwo tej firmy w calej sprawie skwitował radny Stanisław Orliński, ktory wzburzony zawoałał:
- Wszystkie drogi prowadzą do Torunia!!!
Przeczytać można również o zarzutach opieszałości zespołu powołanego przez Wójta do realizacji tego zadania. Grupa ta miała się spotka tylko raz, tuż przed wysłaniem wniosku.
Komisja Rewizyjna zarzuca wójtowi Maciejowi Mice, że w dniu kiedy wniosek składany był drogą elektroniczną, wyjechał do Urzędu Miasta Żywca, wracając po godz. 14.00. Przed wyjazdem miał polecić informatykowi urzędu – Danielowi Gabryelowi, aby podpisał go pod wnioskiem w systemie SEKAP. Ma z tego wynikać, że była to powszechna praktyka, a informatyk posiadał wcześniej kartę kodową do tego systemu. Złożenie takiego podpisu przez inną osobę nosi znamiona czynu zabronionego. System SEKAP, jako czas wpłynięcia wniosku zaliczył godz. 12.01.24 s., stąd wspominane wcześniej i głośne medialnie 84 sekundy. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przesłał informację o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, a według ustaleń komisji, w urzędzie gminy przez 9 dni nikt nie otworzył koperty z informacją.

Głosowanie

Na sesji Rady Gminy Radziechowy Wieprz, która odbyła się przed południem w piątek 14.07, odczytano protokół. Został on przyjęty przez radnych w drodze głosowania. Za było 10 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, nie było nikogo przeciw. Według przewodniczącego rady, wójt Mika został poinformowany o protokole i miał 14 dni na odniesienie się do niego. Nie był jednak obecny na obradach. W podobnych stosunkach głosów 10 za - 4 wstrzymujące się, przegłosowano wnioski: "O zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na posługiwaniu się cudzym podpisem elektronicznym przez osobę nieuprawnioną, na szkodę gminy Radziechowy – Wieprz, którego to czynu dopuścił się informatyk Urzędu Gminy, na polecenie służbowe wójta"
oraz o "przeprowadzenie kontroli doraźnej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Urzędzie Gminy Radziechowy Wieprz, w zakresie zgodności z prawem, czynności związanych z planowaną inwestycją „Budowa Przedszkola…..”.

 

Udostępnij

6
-8
14
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę