Kolejka na Żar wróci w "polskie ręce"? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pośród wielu wyciągów górskich z okolic Żywca dużą popularnością cieszy się kolej linowo – terenowa na górę Żar. Jako jedyna w naszym regionie podlega Polskim Kolejom Linowym, z którymi od kilku lat związane są kontrowersje na tle majątkowym i własnościowym. Niebawem możliwa jest kolejna odsłona.

Góra Żar - stacja górna kolejki

PKP SA trzy lata temu sprywatyzowało spółkę Polskie Koleje Linowe, posiadacza głównie kolejki linowej na Kasprowy Wierch. W efekcie posiadaczem PKL stała się spółka Altura z Luksemburga. Podnosiły się wówczas głosy sprzeciwu wobec wyprzedaży majątku narodowego, a w szczególności posiadającego długie tradycje wyciągu na Kasprowy. Jest jednak szansa na, modną skądinąd ostatnio, repolonizację tego majątku. Starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk poinformował o propozycji, jaka została przedłożona spółce Altura. Zarząd tego powiatu złożył ofertę odkupienia 99,78 proc. akcji Polskich Kolei Linowych. Kwota i całe negocjacje są na razie poufne. Wyceny dokonała czołowa polska firma audytorska z Warszawy. Po wynegocjowaniu kwoty, zarząd powiatu tatrzańskiego chce, aby nabywcą akcji była spółka składająca się z powiatu tatrzańskiego oraz wszystkich jego gmin. Pieniądze na zakup akcji miałyby wyłożyć polskie banki, które – według starosty – wyraziły już wstępne zainteresowanie.
Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i właśnie Międzybrodziu Żywieckim. Oferta zakupu akcji złożona przez starostwo tatrzańskie dotyczy całego majątku firmy.

Żar

Kolej linowo – terenowa na górę Żar utworzono na torach dawnego wyciągu dla szybowców. Przeniesiono tam dawny tabor z tatrzańskiej Gubałówki i utworzono obok trasę narciarską. Dla ruchu pasażerskiego udostępniona jest od lutego 2004 roku. Kolej posiada 1334 metry długości, 304 metry różnicy poziomów, 2 wagony i łączną liczbę 230 miejsc. W ciągu godziny może przewieźć 1200 osób.

Udostępnij

10
+9
1
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę