Podróż cennych eksponatów - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Perełki sztuki z Żywiecczyzny oddawane są renowacji w znanej krakowskiej pracowni.

Kosciol sw. Michala Archaniola w Lekawicy fot. z 1963 r.tif

Dwa obrazy ze spalonego kościoła w Łękawicy: „Matka Boża z Dzieciątkiem, św. Andrzejem i św. Piotrem” oraz „Matka Boża z Dzieciątkiem, św. Mikołajem i św. Stanisławem Biskupem” to dzieła, których autorem jest żyjący na przełomie XV i XVI w. artysta, określany jako Mistrz Rodziny Marii. Przypisuje się mu kilkanaście prac z terenu Małopolski. Jest także twórcą tryptyków z drewnianych kościołów w Dębnie i w Grywałdzie, a także odrestaurowanego tryptyku z kościoła w Starym Bielsku, dziś dzielnicy Bielska-Białej. 

- Te dwa dzieła sztuki z Łękawicy, będące ostatnio w depozycie w Muzeum Miejskim w Żywcu, są poddawane konserwacji. Zajmują się tym naukowcy i specjaliści w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Gdy ten proces dobiegnie końca, wrócą do stałej ekspozycji i zapewne będą udostępnione zwiedzającym. Trudno jednak teraz powiedzieć, kiedy to będzie. Konserwacja zabytkowego obrazu może trwać nawet kilka lat – powiedziała Dorota Firlej z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Pracami i badaniami, prowadzonymi w pracowni konserwacji malarstwa na drewnie Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – gdzie znalazły się obrazy - kieruje dr Jarosław Adamowicz. Naukowiec ten jest także odpowiedzialny za prace badawcze i konserwatorskie przy Ołtarzu Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w tym samym mieście.

Stulecie i kard. Wojtyła - nieco o historii kościoła

Warto przy tej okazji pokrótce przypomnieć historię świątyni, z której pochodzą obrazy. Sięga dawnych wieków. Kościół parafialny pw. Michała Archanioła w Łękawicy, zbudowany w stylu późnogotyckim, poświęcony został w 1547 roku. Odnawiany był w 1727 r., 1824 r., 1901 r. oraz w 1965 r. (wnętrze). Nawę główną zdobiła cenna późnorenesansowa polichromia z 1630 r., wykonywana temperą wprost na drewnie, autorstwa żywieckiego malarza Floriana Sobinowicza. Ornamentalna na stropie i zaskrzynieniach, figuralna na ścianach i parapecie chóru muzycznego. Ołtarz główny i trzy ołtarze boczne drewniane, barokowe. Wyposażenie uzupełniały cenne obrazy, będące fragmentami późnogotyckich tryptyków z początków XVI w., pochodzących z warsztatu krakowskiego.
W znacznie bliższych nam czasach, bo w 1934 roku, samodzielnym duszpasterzem tej parafii został ks. Jarosz. W następnym roku dokonano poświęcenia pamiątkowego dębu, pod którym zakopano butelkę z pergaminowym papierem, z wpisem aktu erekcyjnego nowej placówki duszpasterskiej. W 1935 roku zakupiono obraz św. Michała Archanioła, który umieszczono w ołtarzu głównym, jako zasłonę starożytnego krzyża. Obraz namalował profesor Litman z Białej. W 1953 roku rzeźbiarz Józef Hulka wykonał figurkę Matki boskiej z Lourdes, która znajdowała się w kościele.
3 października 1954 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie Groty NMP z Lourdes. Parafia w Łękawicy była kilkakrotnie odwiedzana przez Kardynała Karola Wojtyłę. Pierwsza wizyta miała miejsce w 1968 r., druga wizyta w 1976 r., trzecia wizyta trzydniowa w 1978 r.
22.06.1985 roku ks. kan. Władysław Gacek odszedł na emeryturę. Zmarł 6 listopada 1989 r. 
W czerwcu 1985 roku parafię objął ks. Jerzy Smalcerz. Dnia 26 października 1992 roku o godz. 21.20 doszło do pożaru kościoła w Łękawicy, w ciągu kilku godzin pożar strawił go doszczętnie. Przyczyną nieszczęścia mogła być niesprawna instalacja elektryczna lub zaprószenie ognia od węgielka z kadzielnicy, nie można też wykluczyć podpalenia w celu zatarcia wcześniejszej kradzieży. Jedno jest pewne, źródło ognia znajdowało się wewnątrz kościoła. 
Spłonął kościół  pw. Św. Michała Archanioła – cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej z XVI wieku.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę