Wspomnienie o Stanisławie Pyjasie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Być niepokornym – występując w obronie praw obywatelskich” - taki tytuł będzie miało spotkanie w 41. rocznicę śmierci urodzonego w Gilowicach działacza opozycyjnego.

Wspominanie odbędzie się 6 maja br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Gilowicach o godz. 16.00. W programie znajdą się następujące punkty:

- Nasz Staszek…. Rodzina, znajomi, przyjaciele.
- Sprawa Pyjasa w świetle dokumentacji.
- Panel dyskusyjny – dr hab. Hubert Kuszyński.
- Artystyczny bunt.
- Złożenie wieńca przy grobie.

Stanisław Pyjas urodził się 4 sierpnia 1953 w Gilowicach. Był synem nauczycielki i oficera Wojsk Ochrony Pogranicza. Był studentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Właśnie podczas studiów  włączył się do organizowania protestów przeciwko represjom władzy wobec robotników z Radomia i Ursusa. Współpracował też z Komitetem Obrony Robotników. Stanisław Pyjas zmarł 7 maja 1977 w kamienicy przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Według wersji oficjalnej, prezentowanej przez władze PRL, śmierć nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. Zdaniem środowisk opozycyjnych natomiast, przyczyną zgonu było pobicie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa („nieznanych sprawców”). Część środowisk opozycyjnych nie wierzyła jednak w celowy mord na zlecenie SB a raczej „wypadek przy pracy” bezpieki. Argumentowano to tym, że Pyjas był nikomu nieznanym studentem, bez większego znaczenia i osiągnięć na polu działań opozycji. Dodatkowo twierdzono, że władza nie posunęłaby się do takich czynów na parę dni przed Juwenaliami, obawiając się (słusznie) zamieszek. Śledztwo wznowione w 1991 wykazało, że Pyjas został śmiertelnie pobity. Jednak z powodu braku możliwości wykrycia sprawcy umorzono je ponownie w 1999. 
Głównym źródłem informacyjnym Służby Bezpieczeństwa na temat Stanisława Pyjasa był jego bliski kolega i późniejszy działacz Studenckiego Komitetu SolidarnościLesław Maleszka, występujący jako TW „Ketman” i TW „Return”. O sprawie urodzonego w Gilowicach opozycjonisty i jego śmierci w znacznym stopniu traktuje też film w reżyserii Krzysztofa Krauze „Gry uliczne” z 1996 roku.

 

Udostępnij

4
+3
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę