Debiut PKP Intercity na linii Żywiec – Sucha Beskidzka - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

TLK „Halny” z Bydgoszczy przez Żywiec do Zakopanego to pierwszy pociąg w historii PKP Intercity, który wjechał na linię Żywiec – Sucha Beskidzka. Ten kolejowy debiut już na samym początku spotkał się ze sporym zainteresowaniem pasażerów.

 Od wielu lat Żywiecczyzna pozbawiona była dostępu do oferty połączeń dalekobieżnych obsługiwanych przez narodowego przewoźnika PKP Intercity. W tym roku sytuacja ulega stopniowej poprawie. Po InterCity „Inka”, który od czerwca w każdy weekend kursuje pomiędzy Warszawą a Zwardoniem, kolejnym połączeniem obsługującym Żywiecczyznę stał się pociąg TLK „Halny” z Bydgoszczy do Zakopanego.
Wieloletnie starania Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” pozwoliły skłonić PKP Intercity do wydłużenia relacji „Halnego” od Bielska-Białej aż do Zakopanego i wytrasowania go najkrótszą trasą, np. z kierunku Katowic, Opola czy Wrocławia, która wiedzie właśnie linią kolejową Żywiec – Sucha Beskidzka. Prace utrzymaniowe, które w ubiegłych miesiącach prowadziły PKP Polskie Linie Kolejowe pozwoliły na wjazd pociągów zestawionych z lokomotywy i wagonów na wspomnianą trasę.
Nowe połączenie PKP Intercity kursuje tylko w weekendy, jednak już w pierwszym dniu „Halny” przywiózł do stolicy Podhala ok. 60 pasażerów. W drogę powrotną w niedzielę skład ten odjechał z Zakopanego z około 130-stoma pasażerami. Pociąg „Halny” kursuje w każdą sobotę z Bydgoszczy przez Poznań, Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Rybnik, Bielsko-Białą i Żywiec do Zakopanego oraz w niedziele z Zakopanego do Bydgoszczy.
Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” prowadzi dalsze działania nad rozbudową oferty połączeń dalekobieżnych na linii Żywiec – Sucha Beskidzka. Obecnie priorytetową jest kwestia dodania postojów „Halnego” co najmniej w Jeleśni i Hucisku. To jedne z najbardziej popularnych miejscowości na trasie pociągu, w których swój początek biorą atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie szlaki piesze. Ponadto PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują studium wykonalności rewitalizacji linii, nad którym prace koordynuje „Kolej Beskidzka”. Warto dodać, że od początku roku z Krakowa do Żywca kursuje pierwszy od kilkunastu lat bezpośredni pociąg „Pilsko” Przewozów Regionalnych oraz weekendowe połączenia pomiędzy Suchą Beskidzką a Żywcem.

Źródło: Informacja prasowa

Udostępnij

4
+3
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę