Wyjątkowa rzeka Soła - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To druga w Polsce (po Dunajcu) rzeka, stwarzająca najwyższe ryzyko powodziowe. Wpadając do Wisły w okolicy Oświęcimia zwiększa jej przepływ o blisko 60 procent, czyli najwięcej w skali kraju. Jest też pierwszym dużym prawobrzeżnym dopływem Wisły. Tak, Soła to rzeka wyjątkowa…

DSC 0053

Gdzie wypływa?


Trwają o to nieformalne spory. Zwardoń twierdzi, że w Zwardoniu, Rajcza - że w Rajczy. Początek Soły to jednak z pewnością połączenie kilku potoków górskich. Czy jest to w Rajczy obok przystanku kolejowego, gdzie Potok Rycerki łączy się z tzw. Ujsołą lub  Woda Ujsolską? Na mapach zaznaczane jest często inne miejsce początku Soły,  ok. 5 km w górę rzeki, gdzie w miejscowości Sól do potoku Czerna wpada potok Solanka.

Gdzie płynie?


Soła swoim nurtem o długości blisko 90 km mija Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały i Pogórze Śląskie. Średni notowany w 2010 roku przepływ to 18,8 metrów sześciennych na sekundę, a przepływ maksymalny zarejestrowany został w 1958 roku w Tresnej w objętości 1382 metrów sześciennych  na sekundę (wtedy Soła zalała nawet centrum Żywca). Potencjał powodziowy Soły jest jak widać ogromny.

Zapory


Właśnie z tego powodu zdecydowano się na spiętrzenie rzeki i budowę zbiornika retencyjnego, jakim jest Jezioro Żywieckie. Zespół zapór, zwany Kaskadą Soły, to cztery zbiorniki (jeden z nich na górze Żar). Ostatni - zbiornik czaniecki, jest również zbiornikiem wody pitnej dla Bielska i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest zamknięty dla rekreacji. Najwcześniej, jeszcze przed II wojną światową powstało jezioro Międzybrodzkie, zamknięte okazałą zaporą w Porąbce. Wiecie kto brał udział w jej projektowaniu?

Pierwszy prezydent Polski


Tak, prof. Gabriel Narutowicz, który skorygował wykonany wcześniej projekt - zapora została wybudowana z przerwami w latach 1920–1937, a zaprojektował ją w 1910 roku inż. Tadeusz Baecker i inż. Kazimierz Maćkowski, posiłkując się projektem zapory w Szwajcarii autorstwa właśnie Narutowicza (urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz pełnił przez pięć dni, został zastrzelony). Wygląd zapory, obecnie jednej z najstarszych w Polsce, był imponujący, stanowiła ona chlubę miejscowości. A miejscowi z Porąbki i Międzybrodzia przekomarzali się, co jest ważniejsze: "tama wasa, woda nasa". Przy budowie zapory zginęły cztery osoby.

Krótki, archiwalny film z otwarcia zapory w Porąbce: TUTAJ

 


Źródła:
porabka.net
rajcza.com.pl
Wikipedia

Udostępnij

11
+9
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę