[KUSIAK NA ŁAMACH] Kosmiczne złoto - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ostatnich dniach portale internetowe zostały zalane informacją o sprzedaży największego polskiego meteorytu nieznanemu nabywcy. Meteoryt o nazwie „Kruszynka” ważący ponad 270 kilogramów odnaleziony został przez Andrzeja Owczarka, prowadzącego prywatne poszukiwania w obrębie obszaru Morasko koło Poznania.

kruszynka

Około 5 tysięcy lat temu w obrębie Moraska doszło do kosmicznej katastrofy zakończonej deszczem meteorytów. Sporą część z nich odnaleziono, skatalogowano i przekazano do instytutów badawczych w całej Europie. Kruszynkę wyceniono jednak na około milion złotych. Zapewne wielu czytelników pamięta sceny z 2013 roku kiedy nad obszarem Rosji eksplodowała niewielka planetoida szacunkowo o średnicy ok 17 metrów.

Planetoida nadleciała od strony Słońca czyli obszaru, którego nie patroluje żaden projekt poszukujący obiektów niebezpiecznych, zagrażających kolizją z naszą planetą. Niezwykłym szczęściem w tym nieszczęściu był fakt że do głównej eksplozji doszło na wysokości około 30 km nad powierzchnią co pozwoliło na rozproszenie fali uderzeniowej na większym obszarze i co ważne doświadczyć mniejszych skutków negatywnych. Co prawda skończyło się to wszystko sporymi stratami w mieniu oraz zranieniem ponad 1000 mieszkańców w okolicy miejscowości Czelabińsk.

Gdyby do wybuchu doszło niżej (gdzieś na wysokości 10 km nad powierzchnią), skutki byłyby opłakane a wielu relacji filmowych z tamtego obszaru nie moglibyśmy obejrzeć...No dobra, nie straszę więcej. Kolizje z większymi ciałami podobnymi do tego z Czelabińska nie trafiają się często – średnio raz na ok 100 lat. Z większymi jeszcze rzadziej. Można spać w miarę spokojnie. Ziemia bombardowana jest jednak dość intensywnie przez mniejsze kawałki (kilkumetrowe) co od czasu do czasu stwarza niebywałą okazję poprowadzenia poszukiwań potencjalnych kawałków kosmicznego gruzu.

Odmian i klas meteorytów mamy dość sporo, jednak ogólnym zestawieniem są meteoryty kamienne, kamienno-żelazne i żelazne. W zależności od składu, typu meteorytu i unikatowości znaleziska ceny bardzo często osiągają niebotyczne ceny. Gram kosmicznego przybysza nieraz osiąga setki a nawet tysiące dolarów. Można zatem rzec, że meteoryty to takie złoto kosmosu. To złoto kosmosu staje się ostatnio niezwykle ciekawym i pożądanym surowcem w wielu firmach zajmujących się tworzeniem biżuterii. W Polsce kolekcjonerzy tego kruszcu zazwyczaj skupiają się w obrębie kilku organizacji zajmujących się odnajdywaniem meteorytów.

Wykorzystywane meteoryty niejednokrotnie w swojej budowie zawierają niezwykle rzadkie struktury i minerały, na co dzień niewystępujące na Ziemi, co często dodaje uroku i estetyki wykonywanym wyrobom. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ wkrótce Astronomia pod Grojcem odwiedzi jednego z takich kolekcjonerów. Drogie Panie, będzie ciekawie :).W trakcie gdy czytacie te słowa ja zapewne będę w trasie do jednego z obserwatoriów gdzie wraz z kolegami mamy okazję wykonywać obserwacje planetoid i kosmicznych śmieci. Tam też organizuję zdjęcia do kolejnego odcinka który można będzie zapewne obejrzeć w kolejnym „Kusiak na łamach” już za tydzień.

Autor: Michał Kusiak

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę