I Rychwałd będzie miał bazylikę - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znana podżywiecka świątynia już niedługo będzie miała okazję stać się jeszcze bardziej słynną i podnieść swoją rangę. Papież Franciszek wydał zgodę na nadanie kościołowi parafialnemu Św. Mikołaja w Rychwałdzie godności bazyliki mniejszej.

I Rychwałd będzie miał bazylikę

 Stosowny dekret wydany został przez Kongregację do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dokładnie w dniu 25 rocznicy powołania przez Jana Pawła II diecezji bielsko-żywieckiej, czyli 25 marca.

Tytuł taki (basilica minor) papież nadaje kościołom, które wyróżniają się wartością zabytkową, liturgiczną, duszpasterską i pielgrzymkową. Franciszkanie, którzy sprawują pieczę nad rychwałdzkim sanktuarium maryjnym, starali się o niego od 2015 roku, czyli od gromadzących wiernych i duchowieństwo z całego kraju obchodów 50-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej. Zebrano odpowiednią dokumentację, inicjatywę zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski. Bp Roman Pindel 6 czerwca ubiegłego roku złożył w tej sprawie wniosek w kongregacji watykańskiej.

Oficjalna uroczystość, podczas której odczytany będzie papieski dekret przyznający tytuł bazyliki mniejszej, odbędzie się 23 lipca tego roku o godz. 11.00 w rychwałdzkiej świątyni. Liturgii przewodniczyć będzie kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W archidiecezji bielsko-żywieckiej jest już jedna bazylika mniejsza. To Kościół Nawiedzenia NMP w bielskim Hałcnowie.

 

Udostępnij

2
+1
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę