Rakieta Ariane w ... Sopotni - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W dniach 17-18 listopada 2018r. na terenie Sopotni Wielkiej w gminie Jeleśnia odbywa się jesienny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z nietypowym jubileuszem o tematyce kosmosu w wymiarze lokalnym, a dokładnie 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka z NASA w Sopotni Wielkiej.

Polaris nasa

Wizyta ta miała wówczas miejsce za sprawą budowy Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS na wzór wnętrza modułu Destiny Laboratory International Space Station, której autorami była młodzież z tejże miejscowości jak i grono koordynatorów projektu dotacyjnego pt. "Życie na orbicie". Przyjazd pilota promu kosmicznego Discovery do Polski, a co dopiero do Sopotni Wielkiej, był niedowierzaniem i nie lada sensacją dla wielu osób. Miała ona miejsce 21 listopada 2008r. 10 lat później Stowarzyszenie POLARIS – OPP organizuje specjalne, otwarte wydarzenie upamiętniające to wyjątkowe spotkanie, gdzie oprócz wspomnień, spotkań z twórcami wnętrza modułu YSS, odbędą się także liczne prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży, "dni otwartego włazu YSS", wystrzelenie modelarskiej rakiety na ponad 250 m., otwarcie wystawy z Planetarium Śląskiego i... przyjazd 8 m. rakiety z Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Program został podzielony na kilka dni, począwszy od piątkowego wieczoru 16 listopada, kiedy to przy sprzyjającej pogodzie od godz. 19:00 odbędzie się pokaz ciekawego zjawiska tzw. koniunkcji Księżyca z planetą Mars. Do dyspozycji uczestników zostanie oddany jeden z większych teleskopów w regionie, mieszczący się pod kopułą obserwatorium astronomicznego zlokalizowanego na dachu miejscowej szkoły, nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Pokazy tego wieczoru będą trwały do godz. 23:59 i będą całkowicie bezpłatne, podobnie jak prelekcje i prezentacje, które odbędą się na drugi dzień, 17 listopada od godz. 12:00. Zainicjowane zostaną najpierw otwarciem wystawy pt. „Jak wielki jest wszechświat” przekazanej Stowarzyszeniu POLARIS – OPP przez Planetarium Śląskie z Chorzowa, a później będziemy mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu nt. budowy rakiet, promieniowania kosmicznego, czy też w jaki sposób zostać astronautą. Podsumowaniem tej części programu będzie zaproszenie do warsztatów (na które wcześniej trzeba się zapisać), z modelarstwa kosmicznego. Uczestnicy otrzymają wydrukowany na drukarce 3D, model sondy kosmicznej SOHO wg projektu NASA, który będzie można na miejscu poskładać, pomalować i zabrać jako pamiątka do domu!

Kulminacyjnym wydarzeniem tego dnia będzie jednak prezentacja wyjątkowego modelu 8-metrowej rakiety Ariane 44LP z Europejskiej Agencji Kosmicznej, która specjalnie z okazji jubileuszu 10-lecia wizyty astronauty z NASA w Sopotni Wielkiej, zostanie tego dnia po raz pierwszy w historii wyeksponowana nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Z tytułu obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski, przy sprzyjającej pogodzie rakieta zostanie podświetlona tego wieczoru na biało-czerwono, jako symboliczne odwołanie do flagi Polski oraz obecności naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie również okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z tak okazałą ekspozycją. 

Dzień zakończy się obserwacjami sztucznych satelitów na nocnym niebie oraz seansem na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, podczas którego swój debiut będą miały zdanie sterowane roboty pokładowe!

Niedziela zaś również będzie obfitowała w nie lada – kosmiczne niespodzianki. Już od godz. 10:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać pokład Youth Space Station i obejrzeć pamiątki pozostawione przed dziesięcioma laty przez astronautę George’a D. Zamka w Sopotni Wielkiej. Odbędzie się to za sprawą tzw. „dni otwartego włazu do Stacji YSS” (druga taka okazja równo w dzień jubileuszu, 21 listopada 2018r.). Natomiast o godz. 12:30 na boisku szkolnym nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP odbędzie się start rakiety modelarskiej Helios, która poleci w niebo na blisko 250m. Po osiągnięciu tego wysokości, kadłub rakiety będzie opadał swobodnie na spadochronie i warto dokładnie sprawdzić w jakim miejscu wyląduje, ponieważ jej znalazca będzie mógł liczyć na nagrodę – zaproszenie na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi!

Szczegóły kosmicznego zjazdu w Sopotni Wielkiej na stronie www.polaris.org.pl  Liczba miejsc ograniczona!

Kontakt do organizatorów:

Stowarzyszenie POLARIS – OPP
Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia
e-mail: polaris@op.pl tel. 33 863-46-93

Udostępnij

3
+3
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę