2018 z Jukacami - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tradycja Jukacy, kolędników z nierozłącznie związanych  z żywiecką dzielnicą Zabłocie, sięga aż XVII wieku. Rekrutacja dla kawalerów z Zabłocia trwa!

Huczne i kolorowe otwarcie Nowego Roku towarzyszy mieszkańcom Żywca po dziś dzień. Śródmieście Żywca pozostaje dla Jukacy niedostępne do momentu, w którym otrzymają uroczyste zaproszenie od włodarzy miasta. Wtedy też przebrani w barwne stroje Jukace rozpoczynają swój bieg po odbywających się w Żywcu zabawach sylwestrowych. Ta wpisana na stałe w lokalny krajobraz tradycja to także sposób promocji regionu na arenie ogólnopolskiej. Sami Jukace w 2017 roku zostali wpisani na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego oraz reprezentowali miasto Żywiec na wielu ogólnopolskich przeglądach, związanych z kulturą regionalną. Działania naszych „żywieckich dziadów” nie umknęły również uwadze telewizji. W zeszłym roku pokazali się w trakcie 49. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody 2018”, odwiedzili między innymi Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie oraz Inowrocław, Osiek, Ciechocinek, Nieszawa, Dzikowo i Toruń. Zaangażowani są oni również w pomoc charytatywną. nie tylko wspierając regularnie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tylko w zeszłym roku brali udział w mikołajkowych akcjach m.in. „Pomagamy Pomagać”, w których zorganizowali paczki dla dzieci ze Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, współpracowali w ramach akcji „Oddaj Misia” oraz uczestniczyli w uroczystym przemarszu na górę Grojec z okazji święta 11 Listopada. Jak przeczytać możemy na oficjalnym profilu Jukace z Zabłocia na portalu Facebook, rekrutacja do grupy kultywującej tę żywiecką tradycję otwarta jest dla wszystkich kawalerów z dzielnicy Zabłocie!

Autor: Oskar Dziki

Zdjęcia w galerii: archiwum Mateusza Supłata, jednego z Jukacy.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę