Władza nie jest kobietą? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na Dzień Kobiet można spojrzeć w kontekście życzeń dla Pań, ale i też pod kątem roli i rangi kobiet w naszej lokalnej społeczności. My łączymy oba podejścia, zaczynając od tego drugiego. 

Wladza

Przyjrzeliśmy się liczbie pań, włodarzy miast i gmin w poszczególnych powiatach. Jak wiadomo, w liczbach bezwzględnych, nie jest to ilość duża. Czy to korzystne czy nie i z czego takie zjawisko wynika, to oczywiście temat szerszy i prawdopodobnie nie dający się jednoznacznie wartościować. Zobaczmy zatem, jak prezentują się te konkretne liczby w poszczególnych powiatach, których sprawami zajmuje się nasz portal. Pod uwagę wzięliśmy Iiczbę kobiet na stanowiskach: burmistrz, wójt, starosta, wicestarosta.

Powiat bielski zawiera w sobie trzy miasta (Czechowice-Dziedzice, Szczyrk, Wilamowice) i siedem gmin wiejskich. Na tym w zasadzie ten punkt można zakończyć. Pośród burmistrzów i wójtów tego powiatu nie znajdziemy ani jednej kobiety. Starostą Bielskim jest Andrzej Płonka, a wicestarostą Grzegorz Szetyński, a więc panowie, którzy nie zmieniają układu sił.

Bielsko-Biała to miasto na prawach powiatu. Rządzi nim Jarosław Klimaszewski, a jego zastępcami są tylko panowie. Drogą pewnej rozpaczliwej próby bilansowania stosunku, można wymienić dwie kobiety, które są…. członkiniami (w Dzień Kobiet takiego terminu wypada użyć) zarządu powiatu. To Barbara Adamska i Dorota Nikiel.

Powiat żywiecki to jedno miasto i czternaście gmin wiejskich. Na Żywiecczyźnie, pod względem pewnego równouprawnienia wśród władzy jest nieco lepiej. Zauważmy przy okazji taki paradoks, że wyraz „władza” posiada rodzaj żeński. Jest nieco lepiej zarówno w porównaniu z powiatem bielskim, jak w zestawieniu z poprzednią kadencją. Owo „lepiej” oznacza dwie kobiety na stanowiskach wójtów. Mowa o wójt gminy Czernichów  Barbarze Kos-Harat oraz wójt gminy Jeleśnia Annie Wasilewskiej. Dwie osoby zatem na 15 rządzących, bo przecież miastem Żywiec włada Antoni Szlagor. Kadencja samorządowa 2014-2018 nie przyniosła żadne pani na najwyższym stanowisku, drogą wyborów powszechnych. Na przełomie 2017 i 2018 roku Anna Wasilewska została na niespełna 11 miesięcy mianowana pełniącą obowiązki wójta. W żywieckim starostwie powiatowym panuje tandem: Andrzej Kalata i Stanisław Kucharczyk. Nie znajdziemy kobiety wśród przewodniczących czy wiceprzewodniczących Rady Powiatu, ani w zarządzie powiatu.

Powiat cieszyński, wbrew kolejności alfabetycznej, zostawiliśmy na pozytywny koniec. W nim bowiem sytuacja wydaje się jeszcze najlepsza lub najbliższa równości. Powiat cieszyński siedem gmin wiejskich i pięć miast. Dwoma z nich rządzą kobiety. Przede wszystkim kobieta zasiada na najważniejszym fotelu w mieście powiatowym. Burmistrzem Cieszyna jest Gabriela Staszkiewicz, burmistrzem Strumienia Anna Grygierek. Dwie panie wójt znajdziemy też w gminach. Sylwia Cieślar zawiaduje gminą Goleszów, a Łucja Michałek gminą Istebna. Zastępcą starosty Mieczysława Szczurka jest natomiast Janina Żagań. Warto też nadmienić taką ciekawostkę, że kobieta - Gabriela Hřebačková - rządzi Czeskim Cieszynem.

Jak już pisaliśmy są to pewne liczby, których interpretacje mogą być bardzo różne. Jakiekolwiek jednak by nie były, przy tej okaz Wszystkim Paniom, w dniu ich święta, redakcja portalu Beskidy News życzy:

Wszystkiego Najlepszego, tak w to święto, jak i w każdym kolejny dzień.

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę